Какви последици може да има върху организма комбинацията от месо на скара и алкохол. Отговор на този въпрос дава изданието The Health. Самото червено месо не е „отрова“. Съдържа желязо, протеини, B12 – всички от които са от съществено значение за организма.
Но през 2015 г. СЗО официално призна преработеното месо (колбаси, хот-дог, бекон) за канцероген от група 1, а непреработеното червено месо - за възможен канцероген от група 2А. Това означава, че редовната консумация на големи количества от този продукт може да увеличи риска от колоректален рак.
Вреда от месото на скара
Готвенето на месо при висока температура, особено на открит пламък, води до образуването на хетероциклични амини (HCA) и полициклични ароматни въглеводороди (PAHs), вещества с канцерогенен потенциал. Колкото по-дълго и по-интензивно печете месото, особено при получаването на коричка и изгорял цвят, толкова повече от тези вещества постъпват в тялото. Наситените мазнини и хемовото желязо във високи дози могат да бъдат прооксиданти (вещества, чието действие води до оксидативен стрес).
Тази марината ще превърне всяко ястие с месо в шедьовър
Вреда от алкохола
Алкохолът в тази комбинация не е просто „спътник“, а катализатор. Дори умерената консумация (една или две чаши) може:
- да увеличи абсорбцията на канцерогени;
- да наруши детоксикиращите функции на черния дроб (при продължителна употреба);
- да подейства като спусък на възпалението;
- да увеличи риска от рак (на гърдата, хранопровода, стомашно-чревния тракт). Това се потвърждава от мета-анализи и препоръки на СЗО.
Следователно, като консумирате пържено или печено на скар месо с алкохол, вие причинявате сериозна вреда на тялото си.
Как да намалим вредата от месото на скара?
Мариновайте правилно. Добавянето на лимонов сок, розмарин, чесън или лук към маринатата намалява образуването на канцерогени. Оцетът и майонезата само ще увеличат вредата.
В кое месо има най-много антибиотици - отговор от лекар
Не печете на скара, докато се зачерви. Избягвайте силно овъгляване. По-добре е месото да се свали от огъня малко по-рано и след това да се задуши във фолио, докато бъде готово.
Консумирайте зеленчуци. Зеленчуците (особено листните, кръстоцветни) съдържат фитохимикали, които помагат на организма да се бори с канцерогените.
Сменете вида месо. Пуешко, пилешко без кожа - по-добре от свинско или говеждо. Препоръчително е да консумирате червено месо не повече от веднъж или два пъти седмично. Освен това, жилките и мазнините отделят повече канцерогени при пържене.
Не пийте алкохол или газирани напитки. Идеалният вариант е вода. Билковият чай, лимонадата с лимон и мента също са отлични.
Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!