Авторитетната кредитна агенция Standard & Poor’s не увеличи кредитния рейтинг на България заради ниското ни равнище на БВП. А равнището е ниско, защото има липса на гъвкава политика от страна на БНБ и правителството по отношения на валутния борд, както и заради прекалено големия дял кредити и депозити в евро, които всъщност пречат на реалната икономика.
Коментар на редактора
Зад тези твърде сложни на пръв поглед думички се крие нещо много просто – оправдание с прословутата стабилност на всички нива. S&P ни казва в прав текст – който не рискува, не печели! "Държавниците" ни не рискуват да спечелят гражданите, защото тогава бързо ще се окаже, че „специалността държавник” не е абонамент за едни и същи хора. Ще се окаже, че за тази специалност може да има конкуренция и нечии топли места да изстинат, защото може да дойдат по-добри.
Вчера, 2 декември, в Нов български университет (НБУ) се проведе дебат на тема "Готови ли сте за собствен бизнес?". Според S&P държавата явно не е готова! А точно по време на дебата стана дума коя е една от големите пречки – нежеланието на средното ниво на администрацията да се развива, да се промени и да действа в услуга на бизнеса, а не бизнесът да действа в услуга на чиновника.
Тези липси на микро ниво се мултиплицират на макро от агенции като S&P. На тези неща обаче няма кой да обърне внимание, няма кой да наблегне. Защото самата държава не желае да започне реформата за Просвещение. Макар и рядко, посочваме проблемите, но нито един политик не желае да дискутира решенията. А решението с администрацията е едно – образованието. Само чрез него уменията и манталитета на чиновниците може да бъде променен. Който пък не иска да се променя – отпада! Така ще бъдат постигнати два ефекта. Когато имаме работеща администрация на средно ниво, няма как "висшата" политическа класа да се оправдава с нея. И тогава много по-силно може да се окаже натиск от обществото върху високите нива – тези, които са в светлината на прожекторите!