България похарчила 2,5 млрд. лева за отбрана през 2022 г.

1669
България похарчила 2,5 млрд. лева за отбрана през 2022 г.
Снимка: БГНЕС

България не е изпълнила ангажимента си да отделя най-малко 2% от своя БВП за отбрана въпреки нарасналите разходи. Това сочи годишният доклад на шефа на НАТО Йенс Столтенберг

Според данните за 2022 г. страната ни е похарчила 1,54% за отбрана от БВП, или според изчисления - около 2,5 млрд. лв. Това я поставя на 16-о място от общо 30 страни в класацията, показваща колко дава всяка държава за сигурността си. 

Димитър Стоянов: 2% от БВП за отбрана е най-ниското възможно ниво от 2024 година

Най-малко два процента от брутния вътрешен продукт да бъдат заделяни за отбрана след 2024 г. Около това мнение са се обединили министри...

При представянето на доклада Столтенберг поиска от страните да се стремят към по-бързо увеличение на разходите за отбрана, защото до момента едва 7 държави изпълняват плана на НАТО. Това е с една по-малко в сравнение с 2021 г. - преди нахлуването на Русия в Украйна. Общите военни разходи спрямо предходната година обаче са нараснали с 2,2%.

Въпреки че страните от алианса увеличават постоянно средствата си за отбрана от 2014 г. насам заради анексирането на Крим от руснаците, това явно не е достатъчно. Началото на войната в Украйна показа, че светът е станал по-опасен, а съюзниците от НАТО трябва да реагират, като определят и изпълнят по-амбициозни цели, отбеляза Столтенберг.

Още за случващото се в Украйна – четете тук

Първа в класацията за военни разходи се нарежда Гърция, която е изхарчила 3,54% от своя БВП, следвана от САЩ с 3,46%, Литва – 2,47%, Полша – 2,42%, Великобритания – 2,16%, Естония – 2,12%, и Латвия – 2,07%. Румъния и Северна Македония ни водят по разход, въпреки че и те не са постигнали желаните 2%, като дават съответно 1,76% и 1,61% от брутния си вътрешен продукт за отбрана.

Страните от НАТО трябва да харчат минимум 2% от БВП за отбрана, заяви Берлин

Страните от НАТО трябва да харчат минимум 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, заяви германският министър на отбраната Борис П...

В дъното на класацията са Люксембург с 0,62%, Испания с 1,09% и Белгия с 1,18%. Страни, които са много близо до достигането на целта на алианса, са Хърватия и Франция, които дават по 1,9% и 1,89% от своя БВП.

На срещата на върха в Уелс през 2014 г. лидерите на НАТО се споразумяха в рамките на едно десетилетие да изразходват поне 2% от своя БВП за отбрана. Очаква се договаряне на нова цел на срещата на върха във Вилнюс през юли. Столтенберг заяви, че 2% вече трябва да се разглеждат като минимум. “Ще се застъпя за по-амбициозно обещание от това, което поехме през 2014 г.”, коментира още той, цитиран от 24 часа.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Майският преврат 1934 г. и гоненията срещу дейците на ВМРО (ВИДЕО)

Времето утре - 27 април 2024 г.

Тревожна картина за българските младежи показва международно изследване

Изненадващ нов шеф в Euronews България (СНИМКИ)

След статия на Actualno.com: Отпадна налогът от 200 лв. на месец за берачите на гъби и плодове в гората

България избегна Съда на ЕС: Закрита е ключова наказателна процедура

Автокино под звездите от 27 до 29 април в София

Над 1.3 млн. българи са живели под прага на бедност през 2023 г.

„Български пощи“ отново приемат пратки за Израел

На места има добри условия за туризъм в планините

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com