Иран строи подземно ядрено съоръжение

18 декември 2020, 11:22 часа • 2209 | прочитания

Иран е започнал строителство на подземно ядрено съоръжение във Фордо, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от РИА Новости, позовавайки се на получени сателитни снимки.

Още: Ердоган: Готови сме да бъдем домакини на преговори между Русия и Украйна

Още: Жест на добра воля? Индия пусна вода от язовир за Пакистан (ВИДЕО)

В съоръжението във Фордо, в съответствие с ядрената сделка, от която Съединените щати се оттеглиха, беше планирано модифициране на каскадите на центрофугите за производство на стабилни изотопи за медицински цели. Иран обаче, след като се отказа от редица разпоредби в споразумението, използва централата за обогатяване на уран. Освен това в Иран по-рано беше одобрен закон за инсталиране на по-модерни центрофуги в съоръжението във Фордо.

Според агенцията, строителството е започнало в края на септември. Изображенията, получени от „Maxar Technologies“, показват, че се работи в северозападната част на обекта, близо до град Кум, на около 90 километра югозападно от Техеран. Според Асошиейтед прес, изображението от 11 декември показва предполагаеми изкопани сградни основи с десетки стълбове, които биха могли да се използват за укрепване на сградата в сеизмично опасната зона. Съоръжението е в съседство с други спомагателни и научно-изследователски сгради във Фордо, добавя агенцията.

Понастоящем целите на строежа не са известни. Иранските власти не са направили официални изявления по този въпрос. Иранската мисия при ООН, както и МААЕ, чиито инспектори са в Иран, не са коментирали тази информация.

Още: Пакистанският премиер: Спечелихме войната с Индия, всички спорни въпроси ще бъдат решени

Още: "Мирът" между Индия и Пакистан 4 часа по-късно: Взрив след взрив (ВИДЕО)

През юли 2015 г. Иран и шестимата международни преговарящи постигнаха историческо споразумение за разрешаване на дългогодишния проблем с иранския атом. Продължилите месеци преговори завършиха с приемането на СВПД, чието прилагане премахна напълно наложените по-рано икономически и финансови санкции на Иран от Съвета за сигурност на ООН, САЩ и Европейския съюз. По-специално споразумението предвиждаше оръжейното ембарго да бъде отменено срещу Иран в рамките на пет години, като доставка на оръжия е възможна и по-рано, но само с разрешението на Съвета за сигурност на ООН. Сделката в първоначалния си вид не продължи дори три години: през май 2018 г. САЩ обявиха едностранно оттегляне от нея и възстановяване на строгите санкции срещу Техеран, предава БГНЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес