Делото за хулиганство срещу депутатите от "Възраждане" Ангел Георгиев и Веселин Вешев окончателно спира. Това става ясно от решение на втора инстанция - Софийски градски съд, взето от тричленен състав на 15 юли 2025 г. Новината най-напред съобщи разследващият сайт BIRD.bg. Двамата бяха дадени на съд още през 2021 г., но делото срещу тях забуксува заради депутатски имунитети. През юни съдия Гюляй Кокоева от Софийския районен съд прекрати делото и го върна на прокуратурата, а сега определението ѝ е потвърдено. Това означава, че Софийска районна прокуратура трябва наново да прави разследването и след това да се внася обвинителен акт.
Защо бяха задържани Вешев и Георгиев?
Ангел Георгиев и Веселин Вешев бяха задържани по време на протест за оставката на правителството пред регионалното министерство на 27 януари 2020 г. По-късно бяха обвинени в причиняване на лека телесна повреда на полицаи, съпротива срещу орган на властта и хулиганство. Двамата твърдят, че те са били бити от полицаи, които дори употребили електрошок срещу единия.
Още: „Възраждане“ да му мислят: Парламентът потвърди наказанията за поругаване на знамето и химна на ЕС
На 5 юни 2023 година тогавашният главен прокурор Иван Гешев внесе в парламента искане за свалянето на имунитетите и на двамата, за да може делото им да продължи. На 8 юни председателят на парламента Росен Желязков обяви от трибуната, че двамата са дали съгласие за продължаване на наказателното производство. Съгласието им беше пратено и на прокуратурата. В края на юни същата година съдия Емануала Куртева насрочи делото. По-късно тя си направи отвод заради обвиненията, отправени към нея от единия от подсъдимите, че е пристрастна.
Това върна делото на старта, тъй като в наказателното право действа принципът на неизменност на съдебния състав, т. е. един и същ съдебен състав трябва да започне дело, да проведе съдебното следствие и да обяви присъдата. Куртева не намери пропуски в делото, писа по-рано в. "Сега".
"Възраждане" обявиха, че двамата са невинни. От партията заявиха, че "обвиненията срещу тях са за насилие над униформени лица, при положение че цяла България видя кадри, излъчени по националните телевизии, от които бе видно, че те са обект на полицейско насилие".
Снимка: Костадин Костадинов от "Възраждане", БГНЕС
Кой е в новия състав и какво решава СГС?
В тричленния състав на Софийския градски съд, който потвърждава прекратяването на делото, председател е Ани Захариева, а членове са Аделина Иванова и Мила Лазарова.
BIRD.bg свързва името на бившата съдийка от вече закрития специализиран съд Аделина Иванова с изтеклото по давност дело, добило известност като "Чуковете на Таки" - дело, стартирало през далечната 2014 г. Тогава беше предадена на съд като ОПГ "ударната бригада", подчинена според BIRD.bg на Христофорос Аманатидис - Таки, занимаваща се с "побоища, палежи, отвличания и дори убийства".
Още: Пак спасиха имунитетите на депутатите от "Възраждане"
До изтичането на абсолютната давност по делото срещу двамата депутати от "Възраждане" остават максимум две години - за това време е практически невъзможно делото да бъде внесено повторно, решено и да мине през инстанционен контрол, смятат от разследващата медия.
Иначе в решението на СГС пише, че има „наличие на съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в липса на пълно фактическо описание и на „разбираемо“ изложение в обстоятелствената част на ОА на инкриминираните действия на двамата подсъдими и конкретния механизъм на реализиране на процесната престъпна деятелност“.
Още: Шестима поддръжници на "Възраждане" ще бъдат съдени за погрома по сградата на ЕК в София (ВИДЕО)
Спасените имунитети на "Възраждане"
Припомняме, че с гласовете на ГЕРБ-СДС в 51-вия парламент бяха спасени имунитетите на други четирима депутати от "Възраждане" покрай случая с погрома срещу сградата на Европейската комисия в София. Става въпрос за Никола Димитров, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Ивайло Чорбов.
Обвинението искаше постоянен арест за Крумов и Чорбов при евентуално сваляне на имунитетите им. Крумов щеше да бъде подведен под отговорност за палеж, а Чорбов - за противозаконно унищожаване на полицейски униформи чрез хвърляне на яйца с червена боя.
Още: ГЕРБ пак на амбразурата за имунитетите на "Възраждане"