Пожарите, сушата, трагедията - къде бъркаме? Отговорите от Юлиян Попов (ВИДЕО)

28 юли 2025, 16:30 часа 2068 прочитания 0 коментара

Много от пожарите започват именно от хора, които нарочно ги запалват. През април месец пътувах между Троян и София и попаднах на десет пожара. Говорих тогава с пожарникарите и те казват, че това го правят земеделци, овчари, които си палят. Това е въпрос на култура, на криминално поведение, на незнание. Това заяви в предаването "Студио Actualno" бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, коментирайки огненото бедствие у нас.

Сушата, водите, ролята на държавата

Липсата на вода е въпрос на инфраструктура, на поддръжка. България е бедна на водни ресурси в сравнение с другите европейски страни. Ние разполагаме само със 17% от водния ресурс, но това не означава, че не можем да го ползваме. Има немалко случаи, в които загубата на вода е над 90% - това са спукани тръби, това са течове, липса на управление на ВиК инфраструктурата и други, отбеляза Попов.

По думите му не всичко може да се обясни с глобалното затопляне, но то засилва ефекта от лошото управление. Това, което се вижда от глобалното затопляне, са все по-високите температури, все по-дълги горещи сезони. Такива винаги е имало, разбира се, но характерното за тази година е, че горещите вълни се появиха много по-рано: Източна Европа е засегната много по-рано. Глобалното затопляне повишава температурите и засушаванията и нещата стават още по-критични, посочи Юлиян Попов.

По думите му гърците се справят по-добре например във водните ресурси от нас, но когато стане дума за горски пожари, виждаме, че екипи отиват от България да помагат. Необходимо е да се създаде мощен регионален център за борба с природните катастрофи - пожари и наводнения. Когато говорим за пожарите, трябва да мислим за наводненията, защото нещата са свързани. Тенденцията е такава. Прогнозите за засушаването, нагорещяването на земите ние ги знаем от 20-30 години, отбеляза Попов.

Язовирите например у нас не са в перфектно състояние, но не са и в критично. Водите в България имат нужда от интегрирано управление - обикновено се сърдим на министъра на околната среда и водите, но МОСВ основно отговаря за природните ресурси и не отговаря за битовото водоснабдяване, отговаря за част от големите язовири, но не е собственик на тези язовири. За тях отговарят различни организации. У нас има около 7000 язовира, които имат разлика собственост и управление. Необходима е много добра координация и има много сериозни структурни пропуски в това управление. Другият проблем е с напояването, анализа още бившият екоминистър.

Целия разговор с водещ Мирослав Димитров гледайте във видеото. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес