Действащият премиер на Ирак Нури ал Малики обяви оставката си и изрази подкрепа за новия ръководител на правителството.
Още: Посланикът на САЩ в НАТО: Русия е китайско прокси, Пекин плаща за убийствата в Украйна (ВИДЕО)
Още: Вашингтон заплашва сирийския президент със санкции, но "тигърът не променя кожата си"
Преди това неговият говорител Али Мусави заяви, че Малики ще оттегли претенциите си срещу президента и ще подкрепи назначения министър-председател.
Предния ден Нури ал Малики заяви, че няма да подава оставка, за да защити правата на своите избиратели и да запази страната. По този начин той отново оспори решението на президента Фуад Масума за назначаването на Хайдер ал Абади за министър-председател на страната.
"Съставът на правителството ще се съхрани и няма да се променя до този момент, докато няма решение на Федералния съд", добави той.
Още: "Забравили сме как изглежда хлябът": Зверски глад мъчи жителите на Газа
Още: Ердоган: Турция винаги ще присъства в Кипър
В условията на остра политическа криза в понеделник президентът Фуад Масума възложи на заместник-председателя на Народното събрание Хайдер ал Абади да сформира правителство. Според конституцията, новият кабинет трябва да бъде готов до 30 дни.
Нури ал Малики обаче се обяви против назначаването на Ал Абади и смяташе да обжалва решението в съда. Той продължи да изпълнява функциите на правителствен ръководител.
Още: Наводнения в Москва (ВИДЕО)
Още: Учебен военен самолет се разби в училище в Бангладеш (ВИДЕО)
Днес Съветът за сигурност на ООН ще гласува резолюция, предвиждаща налагането на санкции срещу ислямистите, дестабилизиращи ситуацията в Ирак и Сирия.
В документа се изразява безпокойство от факта, че част от територията на Ирак и Сирия са под контрола на групировките "Ислямска държава" и "Джебхат ан Нусра", които "разпространяват екстремистка идеология" и застрашават сигурността и стабилността на двете страни. Проекторезолюцията предвижда включването в "черния списък" на шест ключови фигури от двете групировки. Санкциите на Съвета за сигурност включват замразяване на активи, както и ограничения за пътуване в чужбина.
Още: "Чувствам, че кожата ми ще изгори": Измериха над 50 градуса в Иран на фона на водна криза (ВИДЕО)
Още: ООН осъжда ситуацията с продължаващото насилие в Газа
В допълнение, проектът на резолюцията "изразява готовност да разгледа възможността за включване в списъка на лица, групи и организации", които подкрепят екстремистите, включително "предоставят финансова подкрепа, въоръжават, или наемат" екстремисти.
В текста на резолюцията се обръща специално внимание на наемането на чужденци за участие в боевете в Сирия и Ирак. От бунтовниците се изисква незабавно да напуснат територията на тези страни и да спрат зверствата. В документа също така се засяга проблема с петролните сделки с терористите, като се предупреждава, че приходите от тях отиват за финансиране на подривни дейности. В тази връзка, проектът за резолюция изразява желание да се наложат санкции на тези, които купуват петрол от екстремистите, контролиращи части от Сирия и Ирак.
Текстът изисква "Ислямска държава" и "Джебхат ан Нусра" да прекратят незабавно всякакво насилие и терористични действия, да сложат оръжието и се разпуснат.
Проектът за резолюция е основан на глава VII от Устава на ООН, която, наред с другото, предвижда възможност за предприемането на силови мерки. Въпреки това, документът пряко не разрешава използването на военна сила.