Посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър предупреди, че Китай може да бъде изправен пред последствия заради подкрепата си за войната на диктатора Владимир Путин в Украйна, ако Москва отхвърли мирно споразумение. "Мисля, че трябва да бъдат призовани за субсидирането на убийствата, които се случват на бойните полета в Украйна", каза той пред Fox Business на 22 юли. Според него Пекин смята, че Русия е китайски пълномощник.
"Китай смята, че води марионетна война чрез Русия"
"Китай смята, че води марионетна война чрез Русия. Те искат да държат САЩ и нашите съюзници заети с тази война, така че да не можем да се съсредоточим върху други наши стратегически предизвикателства", твърди Уитакър, като в случая има предвид ситуацията в Индо-Тихоокеанския регион. Там Китайската народна република от години заплашва демократично самоуправляващия се Тайван с инвазия, наричайки я "обединение", защото счита острова за своя суверенна територия.
⚡ U.S.: Russia is China’s proxy — and Beijing is paying for killings in Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) July 23, 2025
U.S. Ambassador to NATO Matthew Whitaker has made the strongest statement against China since the start of the war — and this time, it's not about tariffs.
💥 “China believes it is waging a proxy… pic.twitter.com/iM2hoWna7O
"Значителни" вторични санкции
Коментарите на пратеника на САЩ в НАТО следват изявлението на американския президент Доналд Тръмп от 14 юли, че Щатите ще наложат тежки вторични мита на Русия и търговските ѝ партньори (т.е. вторични санкции), освен ако Москва не се съгласи да прекрати войната в рамките на 50 дни.
"Вторичните санкции ще бъдат значителни", добави Уитакър. "Те ще засегнат страните, които купуват руски петрол, независимо дали това са Китай, Индия или Бразилия".
Още: "Путин, Тръмп ще те срита отзад": САЩ имат икономическо оръжие, с което Русия ще страда (ВИДЕО)
Стратегията на САЩ има за цел да окаже натиск върху Русия, като ограничи приходите ѝ от нефт и газ, които представляват около една трета от федералните приходи и остават жизненоважен източник на финансиране на военните ѝ усилия. Ако трета страна като Китай продължи да купува руски петрол, износът за САЩ може да се сблъска с допълнително 100-процентово мито, което значително ще повиши цените за американските потребители и ще притисне китайските износители.
Снимка: Getty Images
Китай остава един от най-близките икономически партньори на Русия по време на войната. Той е най-големият купувач на руски суров петрол и основен доставчик на стоки с двойна употреба, използвани в руския отбранителен сектор. Пекин отрича, че помага на Москва във военно отношение, макар вече да има данни за противното.
Още: Разкриха канала, по който Русия купува оръжия от Китай: Посредникът не е изненадващ, но мястото е
По-рано този месец хонконгският вестник South China Morning Post съобщи, че китайският външен министър Уан И е казал на ръководителя на външната политика на ЕС Кая Калас, че Китай "не може да си позволи" Русия да загуби войната в Украйна. Изданието се позова на неназовани източници.
Украинският президент Володимир Зеленски многократно е предупреждавал за ролята на Китай в удължаването на войната и го е обвинявал, че застава на страната на Кремъл. Очаква се руският диктатор Владимир Путин да посети Китай през септември за срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество, където ще се срещне с китайския лидер Си Дзинпин. Тръмп също ще лети в бъдеще за Пекин, но към момента отказва да отговаря на въпроси дали може да се срещне там с Путин.
Още: Китай шокирал ЕС: Войната в Украйна е благословия, няма да допуснем загуба на Русия