Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и американският пратеник за Сирия Том Барак едновременно отправиха предупреждение към сирийския президент Ахмед Ал-Шараа, като потвърдиха, че отмяната на санкциите срещу режима му и групировката "Хайят Тахрир Ал-Шам" е временна, докато не се въведат реформи. Не е окончателно решение, а принципна мярка, чиято цел е да се даде „възможност“, а не да се оставят нещата „на самотек“, пише в специален анализ за Actualno.com журналистът и експерт по Близкия изток Мохамед Халаф.
Още: Политиката на Тръмп за мир: изграждане на "Нов Близък изток"
Рубио и Барак подчертаха, че режимът в Дамаск не е привилегирован, а ще бъде подведен под отговорност, както и предишният режим, ако не спазва ангажиментите си към малцинствата и ако не зачита правата им, Тези санкции ща бъдат обновени, ако Ал-Шараа се провали със задачата да упражнява контрол над своите бойци в рамките на „умереността”, или ако не успее да контролира изпълнителната власт.
Това предупреждение на САЩ идва на фона на кървавите събития в Суейда, които приключиха след израелско-сирийски преговори, довели до прекратяване на израелските атаки и до „временно изселване“ на бедуините от провинцията към Дараа: Израел и Сирия се споразумяха за примирие.
Администрацията на президента Доналд Тръмп се присъедини към Израел в обвиняването на правителството на Ал-Шараа за кланетата в Суейда, било чрез изпращане на „трудни за контролиране“ елементи на юг, или чрез отваряне на пътя пред бедуинските групировки и племената да се включат в сблъсъците там.
"Новите стари" американски условия
Интересно е, че общата позиция на Рубио и Барак не се изчерпа с "временното" вдигане на санкциите, а те акцентираха върху "единството на Сирия". Те посочиха, че постигането на това единство изисква редица условия, сред които: борба с организацията на „Ислямска държава“ и предотвратяване на „лова в мътни води“ на другите ислямски групи; активизиране на сирийските служби за сигурност, за да се предотвратят кланетата, извършени от джихадистите; необходимост от изправянето пред съда на всички отговорни лица, включително и на представители на властта и правителствените институции.
Още: Нетаняху "действа като луд": САЩ не са доволни заради Сирия, а Израел започна нова атака и в Газа
Всичко това показва, според американската визия, че режимът на Ал-Шараа се е върнал в изходна точка, тъй като не е изпълнил нито едно от обещанията, дадени на президента Тръмп по време на срещата им, която се състоя под егидата на престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман.
Снимка: Getty Images
Въпросът обаче излиза извън преразглеждането на отмяната на санкциите или замразяването на останалите от тях, било то на ниво САЩ или на ниво ООН, и стига до заплахата на Вашингтон да преоцени своята подкрепа за единството на Сирия, което на практика означава да се започне търсене на пътеки за реализация на израелския проект, обсъждан в Белия дом. Последният има за цел да раздели Сирия на зони и на кантони на друзи, алауити, кюрди и сунити, в съответствие с интересите на Израел, Русия и Запада.
Още: САЩ настояват боевете в Сирия да спрат
"Тигърът не променя кожата си"
Израел се възползва от събитията в Суейда и усилията на Ал-Шараа за решаване на конфликта в полза на правителството и централната власт, за да утвърди позицията си във Вашингтон. Лозунгът на сегашното израелско правителство в отношенията с Ал-Шараа е въз основа на думите на пророк Еремия: „Тигърът не променя кожата си“.
Израел счита, че сирийският президент Ахмед Ал-Шараа, каквито и промени да направи във външния си вид и реториката си, остава Абу Мохамад ал-Джулани, който е бил в организацията „Ал-Кайда”, а после се отцепи от нея и създаде „Джабхат ал-Нусра”, която се опита да изчисти имиджа си. Тя управляваше Идлиб, преди да настъпи към Дамаск и да вземе властта с помощта на Турция и Катар.
Що се отнася до избухналия конфликт между Израел и Сирия, турският президент Реджеп Тайип Ердоган се притече на помощ на Ал-Шараа, обвинявайки Тел Авив, че използва всяко събитие и проблем в Сирия, за да разшири окупацията си, като настоява САЩ да положат повече усилия да възпират Израел.
Още: Светкавична война и крехко примирие: Близкият изток отново пламна (ВИДЕО)
Публичната намеса на Ердоган дойде след поредица от „тихи“ интервенции от страна на арабски държави, подкрепящи режима на Ахмед Ал-Шараа, които виждат в съгласието му за споразумение за прекратяване на огъня в Суейда поредна проява на личната му отстъпчивост и готовност да прави компромиси, за да спре кръвопролитието. И го считат за способен да удържи „кръвопролитния крясък“, който се надига от съзнанието на неговите хора, които усещат нови опити да им бъде издърпан сирийският килим под краката и да бъдат върнати в рамката на лишенията, преследванията, арестите, изгнанията и гробовете. "Престъпници се крият под мантията на държавата" – така описва ситуацията шейхът на монотеистичното друзко общество в Ливан, Шейх д-р Сами Аби ал-Манна, и твърди ,че „елементи, свързани със сирийските служби за сигурност” са участвали в „ужасното престъпление” в Суейда.
В изявление пред „Al-Hurra” Аби ал-Манна казва: „Държавата в Сирия не е в състояние да контролира екстремистите и неконтролируемите групи в редиците си". И допълва: „Ситуацията в Суейда беше стабилна и имаше опити да се стигне до споразумение, което да гарантира властта на държавата в замяна на гаранции за жителите на провинцията“, но това, което се случи, „разкри дълбока омраза срещу нас , която навреди на отношенията между властта и жителите на планината“.
Още: Сирия обвини Израел в най-дълбокото проникване. Губи ли Нетаняху "меката си сила"?
Той стига до извода, че замесените са елементи от силите за сигурност, „което налага пряка отговорност на сирийската държава за случилото се”. А случилото се „ще остане дълбока рана в паметта на хората от планината”.
"Хайят Тахрир Ал-Шам": Групатаq която отдалечава Сирия от успеха
Сирийските правителствени сили се оттеглиха от Суейда, където преобладават друзите, миналия четвъртък вечерта - след сблъсъци, продължили дни наред, при които загинаха десетки хора, включително членове на кланове на бедуини, правителствени сили и бойци от друзите.
Снимка: Getty Images
Днес, с клането в Суейда и останалите престъпления на „силите за обществен ред“ и „Министерството на отбраната” на правителството в Дамаск, които разкриват принадлежността на някои от бойците си, новосформираното правителство в Дамаск е накарано да плати цената за своята небрежност и снизходителност към „Хайят Тахрир Ал-Шам” и нейните престъпления, както и за това, че използва нейните отряди за прилагане на политика на насилие с една цел - да наложи ислямска диктатура от азиатски тип.
Още: Пак ескалация: Израел порази сградата на сирийския генщаб в Дамаск (ВИДЕО)
На управлението в Дамаск се налага да плати цената за провала си - така завършиха последните епизоди от политиката на убийства в Сирия. Ал-Шараа и неговото управление не се обърнаха към сирийския народ с всичките му етнически и религиозни общества с отворени ръце и истинска национална съпричастност, да прегърне сирийците и да се откаже от „Хайят Тахрир Ал-Шам”, да накаже престъпленията ѝ и престъпленията на нейните командири и нейните шейхове, които дойдоха в Сирия и започнаха да правят опити за ислямизация и подчиняване на малцинствата. Вместо истинско изграждане на държавата, те потънаха в маркетингови и PR операции в чужбина, жадни за пари за възстановяване на икономиката.
През последните месеци Джулани (така е по-известен Ал-Шараа, бел. ред.) се опитва да убеди света и сирийците, че е свалил униформата на джихада и тероризма и е облякъл нова - тази на президента на гражданска, либерална и толерантна държава, която иска да служи на народа и да прегърне неговото многообразие, да направи Сирия за всички.
Още: Близкият изток е на прага на мир за първи път от над 75 години
Ал-Шараа използва огромна медийна и маркетингова машина от публиката на властта, за да убеди сирийците в това, но тя се състои само от медийни лица, министри, мениджъри, коментатори и бизнесмени, които по скоро вредиха на имиджа му.
И с толерантността на Ал-Шараа спрямо джихадистите, бригадите на "Хайят Тахрир Ал-Шам" и техните ежедневни практики срещу сирийците по улиците, в ресторантите и университетите, продължават. Както се видя и в Суейда - това е насочено срещу друзите, след като вече имаше подобни действия срещу християните и алауитите. Скоро, ако имат време и възможност, това може да стане и с кюрдите!
Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ
Автор: Мохамед Халаф