Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване. Това коментира основателят на "Ние, потребителите" Габриела Руменова. "Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено когато има промоции, намаления, специални предложения с клиентски карти и т.н.", заяви тя.
ОЩЕ: От левове в евро: Таблица за бързо и удобно превалутиране
Това се случва най-често при червен или друг цвят етикет, който обичайно се свързва с отстъпки, върху който са посочени две цени - в лева и в евро, и редовната цена - значително по-дребна по размер. Така хората остават с впечатлението, че двете по-едро изписани цени са в лева – едната е редовната, другата – намалената, и че ще платят посочената в евро стойност в лева.
Какво предлагат?
Заради множество сигнали, през миналата седмица, от "Ние, потребителите" са изпратили писмо до представители на правителството с молба тези практики да се вземат предвид при предстоящите промени в Закона за въвеждането на еврото в България и да се въведе задължителна разпоредба за еднакъв размер на шрифта при изписването на цифрите и буквите при представянето на стойността и валутата, за която се отнася.
Предложеният от кабинета законодателен текст гласи следното: "Двете цени са придружени с изписване на съответната валута, отличителен знак или съкращение, направено с еднакъв размер на шрифта, вид и цвят, позволяващо лесното им разпознаване". Очаква се промените в Закона за еврото да бъдат приети до края на следващата седмица.
ОЩЕ: Как е правилно до бъдат изписвани цените в евро в магазините?
Според Габриела Руменова в някои случаи срещаните към момента некоректни практики при обозначаването на цените се прилагат умишлено, а в други – от незнание на търговците, което обаче не ги оневинява.
"След 8 август, когато ще бъде задължително двойното обозначаване на цените, при намаления трябва да има три цени – редовната и намалената в лева и намалената – в евро. В момента етикетът умишлено се претрупва – има стара и нова цена в лева и в евро, процент на отстъпката и пр. – нещо, което не са длъжни по закон да правят, няма да бъдат и след 8 август. Това обърква потребителя и той не може да се ориентира какво ще плати", обясни тя.
ОЩЕ: Бившият шеф на КЗП прави подкаст, учи ни как и откъде да пазаруваме евтино
По отношение на превалутирането Руменова посочи, че този въпрос все още по-малко се коментира от потребителите, тъй като към момента все още не плащат в евро и дори и да има неточности, те не са реално ощетени от тях. На следващ етап обаче това ще се счита за нарушение на закона и ще подлежи на санкция.