Една от най-честите причини, каращи ни да се обърнем към шишето с алкохол, е лошото настроение. Смята се, че алкохолът ще ни помогне да забравим или да се избавим от неприятните емоции.
Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви
Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата
Изследователи от университета във Върмонт, САЩ, изяснили, че това не отговаря на истината, или поне в дългосрочна перспектива. В момента на опиянение ние може и да изпитваме нещо позитивно, но след това отрицателните емоции се засилват и причината не е в махмурлука.
В хода на изследването станало ясно, че при жените този ефект е изразен много по-силно, отколкото при мъжете.
Валери Хардер и колегите й пишат в Alcohol and Alcoholism, че щастието и мъката в еднаква степен са повод и за жените, и за мъжете да посегнат към чашката. Изследователите отбелязват също, че при мъжете като допълнителен стимул служи гневът – ядосаните представили на силния пол по-често се отправят към кръчмата.
Учените смятали, че пиенето ни прави поне малко щастливи, и за да проверят това, разговаряли с няколкостотин души, 246 от които вече имали проблеми с влечението към алкохола. Тяхната възраст била между 21 и 81 години и в продължение на половин година всеки ден те разказвали за своето настроение и колко често са се напивали.
Още: Тези ядки регулират кръвната захар и свалят холестерола
Още: Сваляме кръвното В НОРМА за 10 минути - с ето тия ХИТРИНИ
Хората най-често пият от стрес и алкохолът наистина може да свали стреса. Но този път учените се интересували не толкова от стреса, колкото от настроението – тъй като доброто или лошото настроение невинаги съответстват на ниско или високо ниво на стрес.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лек срещу магнитните бури - Тези хитри идеи ще ви дадат протекция срещу тях
Още: Как да се предпазите от кърлежи: Важни правила, които всеки трябва да знае
Като разграничили едното от другото, изследователите изяснили, че алкохолът е способен да премахне стреса, но на следващия ден настроението рязко се влошава. В случая става дума за пийване на чашка-две, което не води до тежки абстинентни последствия, както се случва след пиянски запои.
От лошо настроение на следващия ден най-много страдат жените, но засега авторите не се решават да окачествят резултатите като меродавни и смятат, че са необходими допълнителни изследвания.