Вредата от бързото дъвчене на храна
Още: Кои цитати от Радой Ралин е хубаво да се припомняме от време на време
Още: На тези 30 трудни думи все им бъркаме правописа - ето как се пишат!
Времето е ценно за всеки от нас и много често отделяме твърде малко внимание, докато ядем. Колкото по-дълго се дъвче храната, толкова по-малко от нея е необходимо, за да се постигнете усещане за ситост.
Ако се храните прибързано и нямате търпение да погълнете храна, центърът за насищане няма време да се включи в процеса. Усещането за ситост се активира след 25-30 минути. Колкото и да ядете през това време, усещането за ситост ще дойде по-късно. Дъвчете по-дълго храната и усещането за ситост ще се появи в по-ранен етап.
Ползи от дългото дъвчене на храната
Още: За какво помага настойката от коприва?
Още: Кое животно се храни с охлюви?
Активното продължително дъвчене на храна подобрява кръвообращението в мозъка, лекува назофаринкса и венците, предпазва зъбите от кариес. Слюнката обгръща малки частици храна и под действието на нейния ензим птиалин, полизахаридите се разпадат на дизахариди. Това улеснява разграждането им в тънките черва.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Важно послание: Какво означава, ако тези предмети се счупят в дома ви
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 9 май /валутен калкулатор/
Добре сдъвканите протеинови и мастни частици от храната ще се разграждат по-ефективно в храносмилателния тракт под действието на ензими до аминокиселини и мастни киселини.
Методът на продължително дъвчене на храната е популяризиран от американския физиолог Х. Флетчър в началото на миналия век. Той страда от различни заболявания, като болки в стомаха, проблеми със сърцето и излишни килограми. Физиологът започва да дъвче храната повече от 100 пъти и забелязва, че тя почти се усвоява в устната кухина. В същото време, за да се нахрани, се нуждае от 3 пъти по-малко храна от преди. В резултат на това телесното му тегло се нормализира и болестите изчезват. Последовател на този метод е американският милионер Джон Д. Рокфелер, който доживява до 98 години.
Още: Стихотворение на деня, 9 май, от Димчо Дебелянов
Експертите съветват да дъвчете храна 50 пъти за здрав стомах, а 100 пъти, за да живеете 100 години.
10 златни правила за храненето, които трябва да следвате
Последици от бързото хранене
Когато човек дъвче храната бързо и за кратко време, ще усети неприятни симптоми, които показват, че храносмилателната система не работи добре. Тялото може да не произвежда достатъчно от ензимите, необходими за пълното разграждане на храната, което може да доведе до подуване на корема, диария, киселини в стомаха или рефлукс, гадене, главоболие и раздразнителност.
Бързото и недостатъчно дъвчене води до наднормено тегло и раздразнен стомах. Често ядем в движение и дори докато работим пред компютъра. Всичко това отнема удоволствието от храната. Не бързайте да преглъщате хапките, седнете удобно на подходяща маса и се насладете на всички вкусови качества на храната. Бавното и спокойно хранене е основен компонент на здравословното хранене, благодарение на което никога няма да преяждате и ще се научите как да извлечете максимума от по-малко храна!