В резултат на участието ни в заседанието на Комисията по енергетика в парламента във вторник и изпратено писмено становище депутатите в Икономическата комисия, в Народното събрание са се отказали от отпускането на 220 млн. лв. държавна помощ на няколко частни компании от енергетиката - за въглеродни емисии. Тази помощ щеше да е платена от джоба на българина, като му се увеличи цената на тока с между 3 и 7 лева на мегаватчаса. Това заяви председателят на Гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова днес по време на брифинг в Смолян, където тя организира безплатна приемна за гражданите и среща с обществеността.
Още: В търсене на решение: Свикаха спешна среща в ЕС заради митата на Тръмп
Още: Европейските лидери с първи думи за тежките американски мита
"Тези частни компании трябваше да получат тази държавна помощ, като по този начин сметката на крайния потребител щеше да се увеличи с между 3 и 7 лева. Увеличението на цената за гражданите щеше да зависи от това каква сума държавна помощ щеше да се гласува - дали 220 млн. лв. за няколко фирми или 33 млн. лв., в зависимост от различните предложение. Надяваме се и при гласуването в пленарна зала на второ четене на Закона за ограничение на измененията на климата да не се приеме отпускането на тези средства“, допълни Манолова.
Тя подчерта, че компаниите, на които е трябвало да се отпусне държавната помощ, са имали 1,5 млрд. лв. печалба за миналата година.
Манолова заяви, че от гражданската платформа е изпратено и писмо до еврокомисаря по икономиката и до Евростат да бъде извършена проверка на качеството на данните и на процесите в българския Национален статистически институт (НСИ).
Още: Тръмп стовари нови тежки мита върху ЕС и Мексико
Още: "Такива договори не се подписват": Бивш зам.-министър за „Боташ“
"Подаването на неверни данни е риск да се нанесе удар върху имиджа на България. Наистина става дума за грешка, която е в размер на 4 млрд. лева. Неверните данни могат да доведат до това да сме уличени като европейска държавата, която се опитва да излъже европейските институции", заяви тя и добави, че точните статистически данни са еднакво важни както за гражданите, така и за бизнеса, правителството, ЕК, Евростат и ЕЦБ. Какво обаче обясниха от НСИ и Агенция "Митници" - за особеност на отчитането на данни специално от нефтопродукти, можете да научите ТУК!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Закръглят при превалутиране": КЗП откри нарушения в някои аптеки
Още: Кукушева за тавана на надценките: Цените на стоките няма да намаляват
В пресконференцията участие взеха и представители на Инициативния комитет от Девин, който се бори срещу единната цена на водата в областта. "Обмисляме да започнем общонационална подписка, която освен срещу зариването на България с боклук, да бъде и срещу единната цена на водата", заяви Манолова.