Почина бивш лидер, който ще бъде запомнен с фразата "торба с ориз"

14 юли 2025, 00:05 часа 1307 прочитания

Бившият нигерийски лидер Мухамаду Бухари почина на 82-годишна възраст, съобщи BBC. Той беше избран за президент на Нигерия през 2015 г., а през през 2019 г. той беше преизбран за още един четиригодишен мандат. Той ще бъде запомнен от своите сънародници с фразата "Торба ориз". Това е така, защото в деня, в който той напусна поста си, имаше анкета сред нигерийците какво ще си спомнят от неговия мандат, като всички казаха почти едно и също. 

Защо торба с ориз?

Причината е проста - оризът е основната храна в страната. Стандартен чувал ориз от 50 кг, който може да изхрани домакинство между осем и десет души за около месец, струваше само 7500 найри (5 долара; 3 британски лири) по време на президентството на Гудлък Джонатан, който беше победен от Бухари през 2015 г., но няколко години по-късно цената му се покачи до 60 000 найри.

Това доведе до глад в много части на страната. Огромният скок в цената на ориза се дължи на факта, че в подобие на предишната си политика като военен владетел, Бухари забрани вноса на ориз, за да насърчи повече нигерийски фермери да отглеждат реколтата. ОЩЕ: "От 4 дни не сме слагали залък в устата": Най-голямата забравена хуманитарна криза в света

Местните производители обаче не успяха да задоволят голямото търсене и много от поддръжниците му загубиха вярата си в него. Исмаил Даняро, жител на северния град Кано, заяви, че е подкрепял Бухари, откакто той се е кандидатирал за президент през 2003 г. „По времето на Гудлък [Джонатан] купувах торба ориз от 50 кг, но когато дойде Бухари, ми беше трудно да купя дори торба ориз от 25 кг, защото стана толкова скъпо“, каза той пред BBC. 

Управлението на Бухари

 Много от подкрепените му смятаха, че военният му опит и дисциплинарните му качества са това, от което страната се нуждае, за да се справи с ислямисткото въстание на север. Бухари също така обеща да се справи с корупцията и непотизма в правителството и да създаде възможности за работа за младите нигерийци. Но времето му на поста съвпадна със спада на световните цени на петрола и най-тежката икономическа криза в страната от десетилетия. ОЩЕ: Близо 300 затворници избягаха от нигерийски затвор след наводнения

Неговата администрация беше подложена на критики и заради начина, по който се справя с несигурността. По време на кампанията си той обеща да победи ислямистката войнствена групировка „Боко Харам“. Но групировката остава заплаха и една от нейните фракции сега е свързана с така наречената групировка „Ислямска държава“.

В централна Нигерия се наблюдава и ескалация на смъртоносните сблъсъци между фермери и етнически фулани пастири. Бухари, който е от племето фулани, беше обвинен, че не е достатъчно суров към пастирите или не прави достатъчно, за да спре кризата.

Дейността на така наречените бандити в северозападната част на страната доведе до отвличането на стотици ученици от средните училища. ОЩЕ: Банда отвлече 105 души в Нигерия

Под негово ръководство въоръжените сили бяха обвинени в нарушения на човешките права - като откриването на огън по протестиращи срещу полицейското насилие на пункта за изплащане на пътни такси Леки в Лагос през октомври 2020 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес