Няма как цените да бъдат замразени. Още по-малко да твърдим, че те ще бъдат намалени. Не само на хляба, на всяка една стока. Това каза председателя на Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева в ефира на предаването "Говори сега" по БНТ във връзка с тавана на надценките, които определи като административен натиск. Тя е категорична, че няма опасения за огромни маржове, а че те са родени в главата на някой чиновник.
"Засилете контрола и ни оставете да работим"
"Нашият апел не е да няма контрол - точно обратното - засилете контрола и проверете къде има изскривени търговски практики", заяви Кукушева. Тя обърна внимание, че съществува законодатеилство, по което тези търговски практики могат да бъдат наказани.
Другият призив, който председателя на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите отправи към властта е: "Оставете ни да работим. Оставете пазарът да изпълнява пазарните мерки, такъв, какъвто е". ОЩЕ: Цените и еврото: Общественият съвет към КЗК проведе първо заседание
Снимка: личен архив
Защо няма да намалеят цените?
Кукушева обясни, че цените няма да намалеят, защото се намираме в ситуация на глобални войни. "Да сте чули, да сме изучавали, че по време на война цените падат?", каза Кукушева.
Тя отбеляза още, че расте цената на петрола, което означава, че логистиката се оскъпява.
На следващо място тя изтъкна заплащането в сектора. "Ние сме в етапа на развитие на държавата, в който етап бе покачено в някои сектори неимоверно заплащането на държавните служители. Това покачи инфлацията. Тежестта се препредаде върху частния бизнес. Ние сме длъжни да покачваме заплащането - откъде ще дойдат парите, няма желаещи за работа, те не желаят да работят за малко пари", добави още Кукушева.
Добри новини за хляба, но и тревоги
Тя обяви, че в момента има добра новина, защото цената на хляба не се е покачвала от началото на годината.
"Борсовата цена на първичната суровина - на пшеницата е доста ниска- Най-голямото ни притеснение идва от хфакта, че няма желаещи хора за работа. Чудим се кой ще произвежда хляба на България", притеснява се Кукушева.
Според нея може да внасяме нещо, което се нарича хляб и което е с дълъг срок на годност и не със същите полезни свойства. ОЩЕ: Колко ще струва един хляб след приемане на еврото?