Нарушения на пазара на горива в Гърция

12 юли 2025, 14:54 часа 749 прочитания

Гръцката комисия за защита на конкуренцията е установила нарушения и липса на конкуренция на първия етап от веригата за доставки на горива – рафинериите. От петте мерки, които тя предлага за насърчаване на ефективната конкуренция на пазара на петролни продукти, четири са насочени към този сектор и са описани като „абсолютно необходими“, пише по темата гръцкото издание Kathimerini. Гръцкият регулаторен орган не вижда нужда от намеса в сегмента на средните потоци, отбелязвайки, че конкуренцията между търговските компании функционира адекватно, като маржовете на печалба са или незначително положителни, или дори отрицателни.

Дуопол на пазара

Комисията отбелязва, че пазарът на рафиниране функционира в „дуополни условия“ с висока степен на концентрация, тъй като ключовите ценови фактори за продажбите на горива на вътрешния пазар са общи за двамата основни играчи, Helleniq Energy и Motor Oil.

Helleniq Energy е една от най-големите петролни компании в Югоизточна Европа и чийто корени датират от 1958 г. със създаването на първата петролна рафинерия в Аспропиргос, Гърция.

Motor Oil е базирана в Гърция мултинационална енергийна група, състояща се от повече от 100 компании, основана през 1972 г.

Дуопол пък е специфичен вид олигопол, където само двама производители съществуват в един пазар. На практика, тази дефиниция се използва, когато две фирми имат доминиращ контрол над даден пазар. ОЩЕ: Рязък спад в производството на горива у нас

Предложените мерки

Първата предложена мярка – препоръчана преди това, но нереализиранa – е създаването на централен орган за поддържане на стратегически резерви от гориво.

Под наблюдението на пазарния регулатор RAAEY, този орган ще държи резервни запаси от името на участниците на пазара на фиксирана цена, което ще позволи на търговските компании да внасят гориво, без да правят допълнителни разходи за съхранение на запаси.

Втората мярка предвижда регистрация, надзор и регулиране на складовите съоръжения, за да се улесни вносът и да се насърчи конкуренцията. Третото предложение има за цел да премахне клаузите за изключителност в споразуменията за съхранение и обслужване на горива.

За да подобри допълнително пазарната динамика, комисията предлага и ограничаване на прозрачността около ценообразуването на рафинериите до търговските компании, като твърди, че прекомерното разкриване на цени може да възпрепятства конкуренцията.

Петата и последна мярка е насочена към сектора на търговията на дребно, като препоръчва повишена прозрачност на цените чрез цифрови инструменти – предложение, което комисията е правила и в миналото. ОЩЕ: Какво ще стане с горивата, ако Иран блокира Ормузкия проток? (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес