Решено: Основно образование в 7 клас, дуално обучение, нови оценки и край на повтарянето на всички класове

17 септември 2015, 16:13 часа • 49065 | прочитания

Депутатите одобриха учениците от I до ІІІ клас включително, които не са усвоили компетентностите, заложени в учебната програма за съответния клас, както и учениците от ІV клас, които имат годишна оценка „слаб (2)” по учебен предмет, да не полагат изпити за промяна на оценката и да не повтарят класа, ако са се обучавали в дневна, индивидуална, самостоятелна, дистанционна или комбинирана форма и възрастта им е съответната за този клас или я надхвърля, но с не повече от три години.

Това стана по време на гласуването на второ четене на Закона за предучилищното и училищното образование, предаде Фокус.

За учениците по ал. 1, с изключение на тези, които са се обучавали в самостоятелна форма, задължително се организира допълнително обучение по време на лятната ваканция при условия и по ред, определени със заповед на директора на училището. При необходимост допълнителното обучение може да продължи и през следващата учебна година.

Ученик от XII клас, който има годишна оценка „слаб (2)” по един или по няколко учебни предмета или модула и не се е явил или не е положил успешно изпити за промяна на оценката, не повтаря класа. Той може да се явява на изпити за промяна на оценката без ограничения на броя изпитни сесии при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците.

Ученик със специални образователни потребности не повтаря класа. За обучението на ученик със специални образователни потребности, който има годишна оценка „слаб (2)” по учебен предмет, по преценка на екипа за подкрепа за личностно развитие в следващия клас може да се разработва индивидуална учебна програма по съответния учебен предмет. В случаите, когато за ученика не е разработена индивидуална учебна програма по учебния предмет, по който има оценка „слаб (2)”, през следващата учебна година той полага изпит за промяна на оценката по този учебен предмет.

Учениците, завършили успешно VІІ клас, придобиват основно образование, което се удостоверява със свидетелство за основно образование. Свидетелството дава право за продължаване на обучението в следващата степен на образование, както и на обучение за придобиване на професионална квалификация. Учениците, завършили обучението си в VII клас, получават удостоверение за завършен VІІ клас, което им дава право да продължат обучението си в VІІІ клас и на професионално обучение.

С приетите до момента текстове от закона, по преценка на родителя или ученика ще има възможност учениците да се обучават в самостоятелна форма, която се организира след решение на експертна комисия. По този начин учениците ще имат възможност да на самостоятелна подготовка, като ще полагат изпити за определяне на годишна оценка.

Оценките в училище ще съдържат количествен и качествен показател, като от 1-ви до 3-ти клас учениците няма да се оценяват количествено. Текстът бе одобрен с 67 гласа "за", 0 "против" и 8 "въздържали се" по време на второто гласуване на Закона за предучилищното и училищното образование, предаде "Фокус".

Оценките, които може да се поставят, са „отличен (6)”, „много добър (5)”, „добър (4)”, „среден (3)”, „слаб (2)”. В случаите, когато количественият показател не се определя като цяло число, качественият показател се определя при условията на държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците. Когато се използват други количествени показатели, те се приравняват към оценките „отличен (6)”, „много добър (5)”, „добър (4)”, „среден (3)”, „слаб (2)”. Оценките от националното външно оценяване в края на VІІ и в края на Х клас, както и от държавните зрелостни изпити и от държавния изпит за придобиване на професионална квалификация, може да се изразяват само с количествени показатели - в брой точки, без да се приравняват към оценките „отличен (6)”, „много добър (5)”, „добър (4)”, „среден (3)”, „слаб (2)”.

На учениците от I до III клас включително не се поставят количествени оценки. На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: „постига изискванията”, „справя се” и „среща затруднения”. Когато се установи, че учениците са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.

Дуалната система на обучение се организира във втория гимназиален етап за ученици, които са навършили 16 години, гласят още от промените. Според текстовете от закона, обучението чрез работа (дуалната система на обучение) е специфична форма на обучение, при която професионалната квалификация се придобива чрез практическо обучение в реална работна среда и обучение в професионална гимназия.

Дуалната система на обучение може да се организира от професионална гимназия въз основа на партньорство между един или няколко работодатели, както и обучение чрез работа.

Организацията на обучението в дневна, вечерна, задочна, индивидуална, самостоятелна, дистанционна и комбинирана форма на обучение, както и условията и редът за преминаване от една форма на обучение в друга, се уреждат с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование, а обучението чрез дуалната система на обучение се организира и осъществява при условия и по ред, определени в Закона за професионалното образование и обучение. Оценяването в различните форми на обучение се извършва при условията и по реда на държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес