Докато скандалът с председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов и младите лекари навлиза в още по-напреднала фаза, правителството обяви, че ще подпомага с държавни средства млади програмисти. С решение на Министерски съвет се предоставят близо 381 хил. лв. на две гимназии - в Пловдив и Бургас - за обучение на ученици за придобиване на специалност "приложен програмист" по програмата "Обучение за ИТ умения и кариера", обяви образователният министър Красимир Вълчев на 2 юли.
Още: Радев: Дайте да си внесем депутати за по 500 лева, може да са по-отговорни
Националната програма стартира преди 9 години, за да подпомогне IT бизнеса със специалисти, а именно ученици, които учат в други профили и професии, но придобиват тази допълнителна квалификация. Обучението се осигурява от няколко гимназии в страната.
Още: Кои са най-търсените IT специалисти?
Държавни пари за програми в образованието
Правителството също така прие проект на постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за изпълнение на дейности по две национални програми в сферата на училищното образование. Едната е "България – образователни маршрути" – тя бе създадена през 2023 г. и има за цел да финансира пътуванията на ученици със средства от държавния бюджет, както и тези пътувания да бъдат с много по-голяма образователна стойност. Бяха направени образователни маршрути и включени близо 800 обекта с културно, историческо, опознавателно значение - в областта на археологията, етнографията, биологията и екологията.
Снимка: Красимир Вълчев, МОН
Миналата година имаше промяна и в Наредбата, която регулира останалите ученически пътувания – които се финансират от родителите. "В резулнтат на тази програма много повече ученици посещават културно-исторически и образователни обекти", заяви Вълчев.
"Днес с решението даваме 11,8 млн. лева по бюджетите на 576 общински училища. Отделно, извън решението, са държавните училища, одобрени по програмата", каза министърът.
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
По програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване или конструкция на детски градини и училища също са отпуснати още средства. Те са за преодоляване на недостига на места в градините и преминаване към едносменен режим в училищата. Има 210 училища, които са на двусменен режим, а през 2017 г. са били 360. "След реализирането на програмата се надяваме техният брой да намалее допълнително", заяви Вълчев.
По програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физически салони в държавните и общинските училища са отпуснати близо 11 милиона лева, а за саниране и ремонт на студентски общежития - около 3,65 млн. лв., обяви министърът на образованието.
Още: От 10 години в София няма построено общинско или държавно училище