Управляващите в Северна Македония имат някакъв комплекс на тема, че нямат идентичност и че техният език е изграден на базата на българския език. Колкото и да се взираш и с лупа да гледаш историята, македонска държава не съществува. Това заяви журналистът и историк Нина Спасова пред bTV за доклада за напредъка на Република Северна Македония за влизането на югозападната ни съседка в Европейския съюз.
Има ли македонски език и идентичност?
Още: Виктор Стоянов: Някои евродепутати продължават с лобизма си в полза на Скопие
Тя обясни, че термините "идетичност" и "език" присъстват в доклад, който да отчете период затова как в Македония се спазват европейските изисквания, свободата на медиите, борбата със сивата икономика, а не да става дума за идентичност и език.
Тя посочи, че големите групи на ЕНП, социалистите и либералите в Европейския парламент заявяват, че този текст за македонската идентичност и език отпадат от доклада на Република Северна Македония за ЕС. "Не трябва да се оставя Македония и сегашните управляващи там да постигат нестини. Самият доклад е много критичен към Македония и те от една страна се съсредоточават върху националистическата вълна, нотка и текст, защото в самия доклад става ясно, през думите на опозицията в Македония, че има много сериозна критика към страната и развитието ѝ", коментира Нина Спасова.
Още: "Няма го дори в страни от третия свят": Огромно недоволство от ергенския данък на Мицкоски
Тя допълни още, че има руско-сръбски план Северна Македония да бъде държана далеч от развитието на Западните Балкани и тяхната интеграция в Европейския съюз. "Македония се отдалечава от ЕС. При това правителство, начело с Християн Мицкоски, по-скоро Македония се отклонява от ЕС", каза още Нина Спасова.
Проф. Ана Кочева от Института по български език и литература към БАН, заяви, че няма вековна и многовековна македонска идентичност и език. Относно това няма капка документална истина и ние можем да подплатим с планини от факти и документи твърденията на Северна Македония, аргументира се проф. Кочева. Тя настоя да няма репресия и тормоз на всички хора в Северна Македония, които искат да се самоопределят като българи. "Точно това европейските ни партньори го виждат и трябва да се говори с факти от съвремието, защото точно този разказ европейските ни партньори разбират много добре", каза проф. Ана Кочева.
Тя допълни, че темата за македонския език и идентичност са свързани с това да прикрият други огромни проблени в държавата. "Не живее ли в сръбски свят Република Северна Македония, чиито премиер празнува празник на сръбски светец", запита Ана Кочева. Тя смята, че премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заостря пиката на лошите отношения с България, за да поддържа темпа си на политическата кариера.