"Провалихме се", каза Мицотакис заради стотиците евромилиони за несъществуващи кози и овце в Гърция

07 юли 2025, 08:15 часа 1002 прочитания

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис изненадващо се разкая. "Провалихме се", написа той във Facebook и обеща да се бори с корупцията още по-усилено, включително срещу хора от собствената си партия "Нова демокрация" (НД).

Поводът е последният скандал, свързан със злоупотреба със средства на ЕС в Гърция, който в момента се разследва от Европейската прокуратура (EPPO). Става въпрос за земеделски субсидии за няколкостотин милиона евро, които са били изплатени от отговорната за това гръцка агенция Opekepe за несъществуващи овце и кози на остров Крит и дори за бананови плантации в планината Олимп. Твърди се, че това е станало със знанието на двама бивши министри на земеделието в правителството на Мицотакис: Макис Воридис, отговарящ за земеделието от 2021 до 2023, и неговият наследник Лефтерис Авгенакис, който беше на поста до 2024 година.

През март т.г. Воридис, който е известен и като добър юрист, стана министър на миграцията, а в края на юни подаде оставка. Същото сториха и трима държавни министри, замесени в аферата.

Още: Гърция предлага транспортен коридор през България и до Украйна

Скандалът не е нов

За скандала "Opekepe" всъщност се знае от няколко месеца, а преди две седмици Европейската комисия (ЕК) наложи на Гърция глоба в размер на 415 млн. евро. През май EPPO подаде официална жалба и обвини гръцките власти на остров Крит, че се опитват да пречат на разследването.

Гръцкото правителство обаче не отговори на обвиненията и не предприе никакви действия - до миналата седмица, когато прокуратурата предостави на гръцкия парламент информация за предполагаемото участие на министри в престъпни дейности. Европейската прокуратура трябваше да направи това, тъй като съгласно гръцкото законодателство само парламентът може да разследва настоящи или бивши членове на гръцкото правителство чрез анкетна комисия.

Снимка: Getty images

"Престъпна организация"

От една седмица гръцките евродепутати могат да се запознаят с досието, подготвено от Европейската прокуратура, което обаче не може да бъде публикувано. Там на 3000 страници се описва "престъпна организация", състояща се от служители на Opekepe, членове на ЕП и физически лица, които незаконно са получили средства от ЕС. В досието са посочени имената на 15 депутати - 13 от управляващата НД и по един от опозиционните партии "Пасок" и "Сириза", както и на регионални служители и бивши ръководители на държавната агенция. Подробно е описан и начинът, по който организацията е действала, особено на остров Крит.

Въпреки забраната за публикуване, в публичното пространство изтече информация – гръцки вестници публикуваха взривоопасни диалози между функционери на управляващата партия, достойни за всеки мафиотски филм. Така например високопоставени служители обсъждат как с помощта на министъра на правосъдието служителите на Европейската прокуратура да не бъдат допуснати до разследването.

Още: Гръцкият премиер променя коренно пиара си

Докато е в сила забраната за публикуване, автентичността на тези диалози не може да бъде доказана. Мицотакис обаче изглежда не поставя под съмнение тяхната автентичност. "Диалозите, които излизат наяве, предизвикват възмущение и гняв", написа той във Фейсбук и добави, че всеки, който доказано е получил европейски средства, на които няма право, ще бъде помолен да ги върне. Той също така обяви, че агенцията Opеkepe ще бъде закрита в края на годината.

Мицотакис е под натиск

Гръцкият премиер продължава да се опитва да се представя като реформатор и борец срещу корупцията и политическата некомпетентност. Но предстои да видим дали гражданите ще повярват на това. Твърде много скандали се натрупаха през управлението му, включително аферата с подслушването, фаталното корабокрушение край Пилос и най-вече влаковата катастрофа край Темпи. Той винаги е обещавал, че такива случаи ще бъдат надлежно разследвани, а на виновните ще им бъде потърсена отговорност. Но в Гърция напразно чакат това да се случи.

Всяко едно проучване на общественото мнение от началото на годината показва, че масово гърците не вярват на властите – 70 на сто от населението на страната подозира правителството, че се опитва да прикрие тези скандални случаи. Към това се прибавя и неприятното усещане че, ако въобще нещо се прави в тази връзка, то винаги идва отвън - от Европейския парламент или Европейската прокуратура, а не от гръцките власти. Както в случаите с подслушването, влаковата катастрофа или сегашния скандал с корумпираната агенция.

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес