Здравеопазването го докарахме до абсолютна сергия. До тази констатация стигна в сутрешния блок на БНТ д-р Мими Виткова във връзка с проблемите на младите лекари, които настояват за по-високи възнаграждения. Думите на д-р Виткова за сергията бяха във връзка с информацията, че младите лекари са принудени да търсят връзки или да плащат големи дарения на болниците, за да получат специализации.
Специализациите
"Задаваме си въпроса защо младите колеги не остават в страната - за какво да остават, като ние ги принуждаваме да търсят връзки и още от старта на тяхната професионална кариера, да се натъкват на безобразията в системата, които ги възпитават в още по-големи безобразия", коментира д-р Виткова.
Д-р Стефан Константинов е на мнение, че държавата се е оттеглила и от темата за специализация. "За да специализирате някъде - трябва някой да ви вземе. Кой ви взима? Това е директорът на болницата. Няма никакво значение вие какъв успех сте имал като студент, какво знаете, какво можете - всичко зависи от това какво иска директорът", добави още д-р Константинов. ОЩЕ: Управляващите замазват с обещания скандала с Тошко Йорданов и младите лекари
Дефицитът на кадри и диспропорциите
Според д-р Мими Виткова никой не се интересува какъв е реалният дефицит на кадри, а младите лекари не знаят къде има вакантни места в страната. Според нея не е правилно разсъждението, че пазарът ще реши всички въпроси. "Защо пазарът не ги решава тези въпроси и стигаме до протести, които не са за първи път", добави д-р Виткова.
Д-р Стефан Константинов обърна внимание от своя страна, че в съдебната власт, както и в МВР има минимални заплати за начинаещите. "Вие учите шест години и ставате пълноправен лекар и получавате една заплата от човек, който е решил, че ще бъде в системата на МВР, но е със средно образование. Това за мен е тежка диспропорция, която я няма никъде в света", добави д-р Константинов. ОЩЕ: "Изказването ми беше твърде емоционално": Тошко Йорданов отново се извини на медиците