Трябва ли да с накисват семената на краставиците преди засаждане - това е въпрос, който вълнува всеки градинар. По принцип семената на краставицата така или иначе ще поникнат. Но руският агроном Валентина Константинова, която работи с тази култура повече от 20 години, счита, че покълването на семена от краставици преди засаждане има редица предимства и може значително да увеличи шансовете за успешно отглеждане на тези зеленчуци. И ето защо.
Още: За да расте и да има хубава царевица: Колко дълбоко трябва да я садим?
Още: Как да се справим с бялата пеперуда по доматите?
Накисване на семената на краставиците
“Предварителното накисване е преди всичко тест за покълване на семената, който ви позволява да определите кои семена са жизнеспособни и кои не. Ако повечето от семената не покълнат, това може да е знак, че са стари или повредени. По този начин можете да избегнете засаждането на некачествени семена и да запазите място за здрави растения“, каза Валентина Константинова.
2 съставки, които ще спасят краставиците от мана
Експертът също така отбелязва, че покълналите семена започват да растат по-бързо, тъй като процесът на покълване вече е започнал. Това е особено важно за краставиците, които обичат топлината и влажността.
Още: Защо пръскането на лозята със сода бикарбонат е толкова ефективно срещу повечето болести?
Още: Черни петна по доматите: Неотложни мерки за спасяване
Покълналите семена от краставици стават по-силни и по-устойчиви на болести. Този процес стимулира развитието на кореновата система и укрепва имунитета на растението.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Юли в градината: 6 най-важни дейности за здрави растения и добра реколта
“И в крайна сметка тази процедура носи само предимства. Покълването на семена от краставици преди засаждане улеснява грижата за тях. Можете да контролирате условията на отглеждане и да се уверите, че семената получават достатъчно светлина, влага и хранителни вещества”, казва експертът.
Процесът на покълване на семена от краставици е доста прост. Ще ви трябва малък съд, хартиени кърпи или кърпа, вода и самите семена. Поставете ги между слоеве плат или хартиени кърпи, навлажнени с вода, и ги поставете на топло място. След няколко дни семената трябва да покълнат. След това можете да прехвърлите покълналите семена в саксии или директно в почвата.
Разсадът задължително трябва да се отглежда върху почва с добро качество. Бедна на хранителни вещества, замърсена с патогени почва е пагубна за него.
Още: Тор от стари картофи: изпитан метод на опитните градинари
Още: Как да защитим гроздето от оси и да предпазим реколтата
Нарушаване на режима на поливане (наводняване, преполиване на разсад), ще доведе до гниене. Също така този разсад се нуждае от много слънчева светлина - 12-14 часа на ден. За целта трябва да се използват фитолампи.
Знаете ли как опитните градинари използват сода при отглеждане на краставици