Защо пръскането на лозята със сода бикарбонат е толкова ефективно срещу повечето болести?

08 юли 2025, 07:35 часа

Содата за хляб е едно от доказаните средства при работа с брашнеста мана, плесен, сива плесен. Содата за хляб не е толкова ефективна, колкото професионалните системни препарати, но може да се използва за каутеризация на гъбични огнища и това е важно предимно по време на оцветяването на плодовете, когато е просто невъзможно да се работи с химикали.

Как работи содата за хляб?

Основната задача на содата за хляб, когато се използва в лозята, е да каутеризира гъбичките. Действието е контактно, содата не попада в растителните тъкани, содовият разтвор попада върху листата, лозите, плодовете - изсушава гъбичките, отмити от първия дъжд. Следователно, третирането със сода може и трябва да се повтаря на всеки 4-5 дни.

Ако неузрялото грозде загнива - ето как да го спасите

Не използваме сода бикарбонат за превантивни цели, тя просто е неефективна! Работим контактно, базирано на конкретно заболяване.

Много източници описват цели раздели за това как содата помага за подмладяване на растенията, как се бори с плевелите и подобрява вкуса на горските плодове. Но единственото доказано приложение на содата в лозята е за контактно каутеризиране и спиране на разпространението на брашнестата мана, сива плесен и мана.

Пропорции при използване на сода бикарбонат в лозето

Содата за хляб се разрежда в пропорция 75 г на 10 л вода. Това са около 3 супени лъжици без връх. Содата се разрежда перфектно в студена вода, това не е фурацилин, който е по-лесен за разреждане във вряла вода, а след това работният разтвор се довежда до 10 литра, като можете да го разредите веднага в пулверизатор. Препоръчително е също да добавите 5 капки йод към разтвора на содата. 5 капки са отново на 10 литра вода.

Брой на обработките

Третиранията се повтарят на всеки 5-7 дни, в случай на дъжд, третирането може да се повтори по-рано. Някои сортове страдат от напукване на плодовете след дъжд, за да се предотврати бързото разпространение на сивото гниене, препоръчваме третирането да се извърши веднага след дъжд.

С какво е задължително пръскането на лозето през юли

Пръскането се извършва задължително сутрин или вечер.

Какво още да добавим към решението?

Или пръскайте само със сода, или със сода + йод. Няма нужда да добавяте слънчогледово олио, калиев перманганат, пероксид, сол или каквото и да е друго. Не експериментирайте твърде много. Само сода бикарбонат на интервали от 5-7 дни може да запази инфекциозния фон във вашето лозе.

Плюсове и минуси

Едно от предимствата е нейната наличност. Содата бикарбонат се продава във всеки магазин за хранителни стоки и е евтина. Един от недостатъците е, че това все пак не е най-доброто народно средство. Мнозина използват калиев йодид в лозето в пропорция 3-4 г / 10 л вода. Купува се предварително от онлайн магазини, които продават различни химически реактиви. Можете да купите калиев йодид и в аптеките, които произвеждат лекарството. Разбира се, можете да го купите и на таблетки, но вижте концентрацията там, обикновено е 200 мкг, което означава 0,0002 г. и ще ви трябват 15 000 от тези таблетки! Калиевият йодид е абсолютно безопасен за хората и в това отношение по никакъв начин не отстъпва на содата бикарбонат.

Кога се прави торене на лозята с амониева селитра?

Вторият недостатък на содата за хляб, който често се обсъжда във форумите, е увяхването на плодовете след употреба. Не мога да опровергая или потвърдя този недостатък, но се обсъжда, което означава, че някой го има. Може би пропорциите са били нарушени, или може би причината все пак е в содата, защото неслучайно тя се използва при производството на стафиди, за да може влагата от плодовете да се изпарява по-бързо поради микропукнатини в кожата.

Торене на лозята: Какви торове да използвате за обилна реколта от сладко грозде

Защо препоръчваме сода все пак? Защото видни лозари споделят тази рецепта и пропорциите, посочени от известния лозар, напълно съвпадат с пропорциите, посочени в тази статия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес