За да расте и да има хубава царевица: Колко дълбоко трябва да я садим?

08 юли 2025, 08:45 часа

Резултатите от проведените до момента полеви проучвания показват, че дълбочината на полагане на семената по време на сеитба оказва значително влияние върху добива на царевица. Оптималната дълбочина на сеитба зависи, от една страна, от свойствата на семената, т.е. тяхната сила и енергия на покълване, а от друга страна, от околните условия като температура и влажност.

Положителен ефект от правилната дълбочина на засяване на царевицата

Засяването на семената на правилната дълбочина е много важно, особено в по-ранните етапи, когато има висок риск от влошаване на температурните условия.

Следователно, в умерен климат, където температурите на почвата обикновено са ниски по време на засаждане на царевица, създаването на благоприятни условия, които осигуряват равномерно, но бързо поникване, може да има положителен ефект върху добива на царевица.

Не хвърляйте косата от царевица - ето за какво помага

Поставянето на семената на оптимална дълбочина осигурява бързо и равномерно покълване. При плитка сеитба семената ще се развиват при по-висока температура и ще имат по-добър достъп до кислород и светлина, почвеният слой ще има по-малко влияние върху покълването им. В условия на добра влажност при плитка сеитба семената покълват бързо, кълновете са равномерни, растенията са способни на ранна фотосинтеза.

В същото време, плиткото засяване носи някои рискове :

  • горният слой на почвата обикновено съдържа по-малко влага
  • семената могат да бъдат изложени на температурни промени и да претърпят термичен стрес, което пречи на развитието им
  • Вятърът може да отвее семената

Дълбоката сеитба също има своите плюсове и минуси

Сред плюсовете:

  • много по-добро снабдяване с влага за покълване на семената
  • температурата и влажността на почвата са по-стабилни, което насърчава растежа на растенията
  • няма риск от отмиване при проливни дъждове
  • по-висока устойчивост на повреди от вятър и кълване от птици

Същевременно, по-дълбоката сеитба допринася за влошаване на газообмена и увеличаване на съдържанието на въглероден диоксид в зоната на покълване на семената. При такива условия семената покълват много по-бавно, енергията им на растеж е по-ниска, а податливостта им на увреждане от патогени и вредители се увеличава

За добра реколта от царевица - следвайте съветите от опитните градинари

Растенията, растящи от по-голяма дълбочина, използват повече резервни вещества, натрупани в семената, за да достигнат до повърхността на почвата. В резултат на това те обикновено са по-слабо развити, което отслабва процеса на фотосинтеза и възпрепятства по-нататъшното им развитие.

По този начин е най-изгодно семената да се поставят на оптимална дълбочина, която до голяма степен зависи от размера на семената. С известно опростяване се приема, че дебелината на почвения слой, покриващ семената, трябва да бъде приблизително 5 пъти по-голяма от диаметъра им.

Резултатите от полевите проучвания ясно показват, че най-добра кълняемост на царевицата е получена в райони с дълбочина на засяване 3 см. По-дълбоката сеитба значително влошава кълняемостта.

В райони, където царевичните семена са засети на дълбочина 9 см, кълняемостта е била с 10% по-ниска.

Проучванията показват, че с увеличаване на дълбочината на засяване, времето от засяването до поникването на царевицата се увеличава.

На каква дълбочина да се засява царевицата?

Семената, засети на дълбочина 9 см, покълват за 20 дни, т.е. 3 дни по-късно от тези, засети на дълбочина 3 и 5 см. В същото време, забавянето на поникването на разсада в резултат на по-дълбокото поставяне на семената е оказало отрицателно влияние върху скоростта на растеж на царевицата. Добивът на зърно зависи главно от броя на растенията, а следователно и от броя на кочаните на единица площ. В райони с дълбочина на засяване 9 см кочаните са били значително по-малки. Най-висок добив на зърно е получен в райони с дълбочина на поставяне на семената 3 и 5 см.

Дълбочината на засаждане също е от решаващо значение за правилното развитие на кореновата система. Твърде плиткото поставяне на семената или недостатъчното покритие на почвата често води до по-малко развитие на допълнителни и поддържащи корени. При оптимални условия, т.е. когато семената са засадени на дълбочина поне 4-5 см , в почвата има два възела на поддържащи корени. Два възела се образуват и над повърхността на почвата, при условие че и двата долни междувъзлия са оптимално къси.

Лекар разкри кой НЕ трябва да яде царевица

Твърде плиткото заравяне или недостатъчното покриване на семената с почва предотвратява оптималното развитие на кореновата система и в резултат на това постигането на добра кълняемост. Следователно, това значително ограничава възможността за получаване на висок добив на по-късен етап от растежа и развитието на царевицата.

Ако се случи така, че царевичното зърно е било засято твърде плитко и има риск кореновите зародиши да се окажат над повърхността на почвата, тогава единственото, което може да се направи в тази ситуация, е внимателно да се поръсят редовете със слой почва, така че той да може да покрие корените, което ще намали риска от повреди. За съжаление, това е трудно осъществимо на практика, затова е много важно да се контролира дълбочината на засаждане на царевичните семена още при сеитбата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес