Няма да станем по-бедни, нито ще ни вземат спестяванията, но и това не означава автоматично, че сме излекувани от корупцията. За тези небивалици заговориха българските евродепутати в сутрешния блок на бТВ в Страсбург. "Сигурно ще се смеем на всички тези небивалици след време", смята евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който посочи, че еврото е застрахователна полица срещу това да фалират банки.
Небивалиците и страховете на хората
"Европейският парламент никога не е гласувал нищо свързано със спестяванията на хората. Никой няма да ви ги вземе. Няма да плащате френския или германския дълг. Това са небивалици", заяви Новаков.
От своя страна евродепутатът от БСП /Прогресивния алианс на социалистите и демократите Кристиан Вигенин посочи, че някои партии са безотогворни, тъй като плашат хората, че ще им вземат спестяванията, както и че заплатите ще им станат наполовина, пък цените двойни. ОЩЕ: Финално "Да" за еврото: България на прага на еврозоната
"Българите няма да станат по-бедни, напротив има шанс по-бързо да станем по-богати, което го доказаха всички страни от Източна Европа", смята Вигенин. Бившият зам.-финансов министър Любомир Дацов добави пред БНТ, че можем да станем по-богати, но зависи от нас - да използваме допълнителните възможности, които ни дава еврозоната, а не да чакама наготово.
От своя страна евродепутатът от "Демократична България"/ЕНП Радан Кънев обърна внимание, че еврозоната не е панацея срещу корупцията. "Една държава може да бъде корумпирана в еврозоната, може да бъде много некорумпирана извън еврозоната. Това е наша вътрешна работа, която имаме да свършим", смята той.
България в Еврозоната: Можеше ли по-рано
"Не виждам причина да не го приемем точно сега. Нищо не налага обратното. През 30-те години, когато България е изживявала своето икономическо чудо - българският лев е бил обвързан с чуждестранни валути", смята Андрей Новаков.
Снимка: ГЕРБ
Според него от 90-та година насам едно поколение българи са заминали в чужбина, за да получават заплати в евро. ОЩЕ: Докладчикът за България и еврозоната: След утре завършваме пълната си европейска интеграция
От своя страна Радан Кънев смята, че дали държава е готова или не е готова се преценява по доста сложна процедура.
Снимка: European Union 2024
"Ние след часове сме на предпоследната стъпка от тази процедура. ЕП също ще констатира тази готовност. Отговорът на този въпрос е даден от ЕЦБ, от ЕК, от българското правителство, от мнозинствотото в българския парламент, от съвета на министрите в еврозоната. Очевидно отговорът е да", смята още Кънев.
Според него цялата теза за насилственото вкарване на България в еврозоната или за геополитиеския характер на това решение е дълбоко безсмислено.
Кристиан Вигенин разказа, че е бил от първите евродепутати на България и тогава са водили борбата на банкнотата на пише евро.
Снимка: БГНЕС
"Можеше да се присъединим по-рано, Словакия го направи доста преди нас. Присъединяваме се тогава, когато можем. Мисля, че трябва да спрем да си го задаваме вече този въпрос, а да направим от тук нататък, че присъединяването да е лесно и да се възползваме максимално от членството си в еврозоната", смята Вигенин.
Евродепутатът Илхан Кючюк от "Обнови Европа" добави, че интеграцията при всички случаи е двустранен въпрос.
"България се присъедин икъм ЕС, когато пожела и когато покри определени критерии. Днес ЕС доста по-сложно, бавно и според мен изчакващо върви към своето разширяване. Такъв е моментът и с еврозоната", коментира Кючюк.
Той подчерта, че България нищо не е фалшифицирала, както и че никога на България нищо не й е било дадено даром. ОЩЕ: Последната част от пъзела: Евродепутат начерта пътя за еврото