Отгледайте си богата реколта пипер по мързеливия начин

28997
Отгледайте си богата реколта пипер по мързеливия начин
Снимка: iStock

Пиперът е по-взискателен към влагата и плодородието на почвата. Отглеждането на богата реколта от него по мързелив начин без влагане на много време и използване на скъпи торове и пестици е възможно, ако знаете следните полезни съвети.

1. Засаждане на пипер на закрито

Чушките се сеят на закрито 8-10 седмици преди последната пролетна слана. Камбите изискват по-дълъг вегетационен период (от 60 до 90 дни), затова най-добре е да се засадят на закрито.

За да получите богата реколта пипер, осигурете на разсада оптимални условия и максимална пряка слънчева светлина (на южните прозорци или в оранжерии). Той не трябва да бъде засенчен от дървета или други градински растения. Направете засаждането в края на март или началото на април.

Преди да засадите семената, е желателно да ги накиснете във влажна марля (не във вода), в продължение на 2-3 дни.

2. Предварителна подготовка на почвата

Температурата на почвата трябва да бъде поне 20 градуса, за да покълнат семената. Дръжте ги на топло място за най-добри и бързи резултати и засадете на дълбочина около 2,5-3 см.

Почвата за разсада трябва да е глинесто-песъчлива, за да гарантира доброто дрениране и бързото затопляне на зеленчука. Оптималното pH е между 5,5 и 6,5 (киселинна). За да я направите по-плодородна, добавете 1/3 кофа естествена торф и 1 чаша дървесна пепел към 1 кофа пръст.

Една седмица преди да разсадите чушките, изсипете тор или стар компост в градинската почва. Избягвайте да засаждате чушки на места, където наскоро сте отглеждали растения от семейство Картофови, като домати, картофи или патладжани, тъй като това може да доведе до болести по пипера.

3. Отстранете върховете на част от разсада за по-богата реколта

При някои сортове е подходящо след появата на 5-8 листа (преди пъпкуването) да откършите върха на растението. По този начин не само може да улесните преносимостта и адаптивността му в почвата, но и да насърчите неговата плодовитост: разклоненията на разсада започват да се развиват преди основното стъбло, а плодовете да се формират по страничните издънки, давайки плод 10 дни по-късно.

4. Засаждане на чушките в градината

Чушките се засаждат при същите условия като доматите: в средата на май в оранжерия, а след 10 юни на открито място. Засадете разсада в градината, когато температурата през нощта достигне поне 16 градуса, а тази на почвата 18. Разстоянието между чушките да бъде около 40-60 см, а дълбочината немного голяма, за да не започнат да гният.

5. Поливане и плевене

Почвата трябва да е добре дренирана, затова я поддържайте влажна с помощта на мулч или найлоново покритие. Поливайте всеки ден, ако живеете на място с много топъл климат. Плевете внимателно около растенията и се опитайте да не засягате корените. Ако е необходимо, прихванете растенията с колове или метални клетки, за да предотвратите огъване.

6. Прибиране на богатата реколта пипер

Приберете пипера, веднага след като достигне желания размер или цвят. Колкото по-дълго време остават чушките на растението, толкова по-сладки стават и се увеличава съдържанието им на витамин C. Отрежете с остър нож или ножица дръжката на зеленчука.

7. Съхранение на пипера

Това растение вкъщи ще ви донесе любов и спокойствие

Отглеждането на стайни растения влияе положително не само на психическо ниво, но и на чисто физическото ни здравословно състояние. Досе...

Вариант 1:

Поставете чушките в найлонови пликове и ги оставете в хладилник. Може да ги съхраните пресни в рамките на 10 дни след прибиране на реколтата.

Вариант 2:

Изсушете камбите в конвенционална фурна. За целта измийте, почистете и нарежете зеленчука на ленти. След това разпределете върху лист хартия за печене и изсушете при температура от 60 градуса. Въртете тавата и обръщайте жулиените от време на време, докато станат крехки. Оставете да изстинат и поставете в торбички или съдове за съхранение.

Както разбрахте, чушките се отглеждат по-лесно от доматите. Плодородната почва, срокът на сеитба, поливането и слънчевата светлина гарантират тяхната добра реколта.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГРАДИНАРСТВО:

Торенето на гроздето с тази съставка е огромна грешка

Грешки, които карат орхидеята да пожълтее и да загине

Колко дни след цъфтеж узряват доматите

Какво предизвиква черно гниене по доматите

Как да се преборим с ранното кафяво гниене по овошките

Как да се преборим с поповото прасе?

Как да решим проблема с бледия разсад от пипер и патладжан?

Засаждане на лук в открита земя: правила и съвети за отглеждане

Как да предизвикате покълване на чесън в пластмасова бутилка у дома?

Отглеждане на краставици - ето как го правят японските градинари

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com