Време е да украсите терасата или двора си, а красивите бегонии ще ви се отплатят многократно с разкошните си цветове и очарователни цветове.
Едно от цветята, които най-често се отглеждат на тераси, защото изглежда красиво и цъфти обилно през летните месеци, но се смята, че носи късмет и на тези у дома.
Бегонията е красиво цвете, което може успешно да се отглежда на терасата, в двора и дори в къщата.
Още: Мухите няма да припарят до дома ви, ако засадите тези 5 растения
Нашият народ вярва, че бегониите трябва да се подаряват на скъп, обичан човек, защото те привличат щастие в дома, красиви събития в любовта и добро здраве.
Червената бегония символизира любов и страст, розовата - нежност, жълтата - радост, щастие, приятелство, надежда, а бялата - невинност и чистота на душата.
Как да отглеждаме бегонии
Отглеждайте бегонии в многофункционален компост без торф на слънчево или полусянка. Засаждайте грудки от грудкови бегонии през пролетта. Засаждайте бегонии навън само през май, когато не се прогнозират повече слани. Поливайте редовно и подхранвайте всяка седмица с тор с високо съдържание на калий, като например доматен тор. През есента изкопайте грудковите бегонии и съхранявайте грудките на хладно и незамръзващо място за зимата.
Още: Как да превърнете балкона си в розова градина като от приказка
Внесете видовете с влакнести корени вътре през зимата или ги третирайте като едногодишни и ги хвърлете в компостната купчина. Листните бегонии се отглеждат като стайни растения, но могат да се радват на престой на открито през лятото.
Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата
Къде да засадим бегонии
Бегониите растат добре на пъстра или частична сянка – избягвайте места с южно изложение, тъй като листата могат да изгорят от пряка слънчева светлина. Ако отглеждате бегонии в оранжерия, може да се наложи засенчване.
Грудковите бегонии са идеални за отглеждане в саксии и висящи кошници. Те имат доста крехки стъбла и тежки цветове, така че ги отглеждайте на защитено място. Цветовете ще прецъфтят много бързо, ако е твърде горещо. Бегониите с влакнести корени могат да бъдат засадени доста плътно в смесени летни композиции с други разсадни растения.
Сега е най - доброто време за пресаждане на петуниите
Листните бегонии се отглеждат най-добре като стайни растения в светла стая, но не на силна, пряка слънчева светлина. Те ще се насладят на почивка в градината през лятото, на пъстра сянка.
Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина
Как да засадите грудки на бегония
Засадете грудките на бегонията през март или април в отделни саксии или в тава за разсад, с вдлъбнатата страна нагоре. Засадете ги на дълбочина 2,5 см и ги дръжте на топло място с температура поне 18°C. След като листата започнат да се показват, пресадете ги в по-големи саксии, пълни с многофункционален компост без торф.
Как да засадите разсад от бегония в саксия
Закалете растенията, преди да ги засадите в градината през май, когато не се очакват повече слани. Можете също така да закупите грудкови бегонии като напълно пораснали растения, въпреки че това е по-скъп вариант.