Най-добрата защита срещу вредителите: Как да си направите сами инсектициден сапун

03 май 2025, 12:00 часа

Днес всеки иска да намали въглеродния си отпечатък, да живее устойчиво и да помогне за опазването на околната среда. Градинарите не са по-различни. Много от нас търсят органични, нетоксични средства за борба с вредителите

Разбира се, винаги можете да си купите търговски инсектициден сапунен спрей, но е по-евтино и много лесно да си направите сами. Интересувате се от безопасното премахване на вредители от градината си? Прочетете, за да научите какво е инсектициден сапун, как работи и как можете да си направите свой собствен у дома.

Какво е инсектициден сапун?

Още: Спечелете битката с телените червеи още преди да е започнала – ефективни методи за защита на картофите

Инсектицидният сапун – известен още като градинарски сапун – е нетоксично, екологично здравословно средство за третиране на някои видове вредители с меко тяло, като листни въшки, белокрилки , паякообразни акари и брашнести дървеници. Той може също да помогне за премахване на саждива плесен , медена роса и други листни гъбички.

Сапунът се произвежда от действието на алкално вещество като натриев или калиев хидроксид върху мазнини. Сапунът е общият термин за тези соли на мастни киселини, които след това се смесват с китово, рибено, кокосово, царевично, зеленчуково, соево или ленено масло.

Обикновено инсектицидните сапуни съдържат калиеви соли на мастни киселини, които се срещат естествено в мазнини и животински масла или масла, получени от растения. Това означава, че инсектицидните сапуни се различават от по-токсичните си аналози – съвременните сапуни използват калиев хидроксид, традиционна луга.

Как действа инсектицидният сапун?

Още: Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм

Когато инсектициден сапун се напръска върху листата на растението, той влиза в контакт с вредителя и го убива. Инсектицидните сапуни разрушават клетъчните мембрани на мекотелесните насекоми, което води до задушаване. За да бъдат най-ефективни, инсектицидните сапуни трябва да се прилагат внимателно и старателно и може да се наложи да се прилагат отново всяка седмица, докато се постигне желаният резултат.

Как да си направим натурален инсектициден сапун

Можете да намерите много рецепти за „Направи си сам“ инсектициден сапун в интернет. Някои работят, а други не. Много зависи от това дали използвате препарат или чист сапун. Много рецепти изискват използването на препарат за миене на съдове, което има много недостатъци, въпреки че някои разновидности действат върху специфични вредители.

Традиционен домашен инсектициден сапун

Още: Как да прогоните къртиците от градината без да нанесете непоправими щети

Ето един екологично чист и доказан начин за приготвяне на инсектициден сапун „Направи си сам“. Смесете и изсипете в бутилка със спрей:

2,5 супени лъжици (37 мл) растително масло

2,5 супени лъжици (37 мл) чист течен сапун (не препарат)

1 галон (3,8 л) топла вода (дестилирана или чешмяна, но не твърда)

Още: Спасете чемшира без химия: 3-те най-добри домашни средства срещу вредители

Смесете добре и изсипете в бутилка със спрей

Инсектициден сапун против вредители

1 супена лъжица (15 мл) чист течен сапун (не препарат)

1 литър (1 л) топла вода (дестилирана или чешмяна, но не твърда)

Още: Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината

1 чаена лъжичка (5 мл) смлян червен пипер или чесън

1 чаена лъжичка (5 мл) ябълков оцет

Предпазни мерки при употреба на инсектицидни сапуни

Има малко ограничения за инсектицидните сапуни. Просто се уверете, че сте намокрили добре насекомите и имайте предвид, че ефективността може да бъде ограничена, ако сапуненият разтвор изсъхне или се отмие. Може да се появи фитотоксичност, ако се прилага през горещи дни, така че избягвайте пръскането, ако температурите са над 32°C.

Още: Кошмарът на вредителите - как правилно да използвате чесън в градината си

Дори органичните инсектицидни сапуни могат да навредят на полезни насекоми или растения, които са фототоксични . Те обикновено са безопасни за хора и животни. Някои хора обаче могат да получат обрив от тях, така че е най-добре да се носят ръкавици, когато се прилагат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес