Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предложи членовете на алианса да увеличат разходите за отбрана до 3,5% от БВП и да отделят допълнителни 1,5% за по-широки разходи, свързани със сигурността. Така те трябва да отговорят на искането на Доналд Тръмп да изпълнят целта от 5%, поставена от него, съобщиха пред Ройтерс запознати с предложението.
Още: Рюте към Канада: Харчите малко за отбрана
Евентуално приемане на идеята на Рюте би могло да позволи на американския президент да обяви победа на срещата на върха на НАТО в Хага през юни, без да обвързва европейските държави и Канада с 5% ангажимент за основните военни разходи, който мнозина смятат за политически и икономически нежизнеспособен. Настоящата цел на НАТО за разходи за отбрана изисква отделянето на най-малко 2% от БВП – цел, която е постигната от 22 от общо 32-те членове. Лидерите в НАТО обаче казват, че тази цел вече не е достатъчна, тъй като виждат Русия като много по-голяма заплаха след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г.
Само Полша е близо до целта
Нито една страна от НАТО не постига целта на Тръмп от 5%. Според Алианса, Съединените щати харчат около 3,2% от БВП за отбрана. Полша пък харчи най-големия дял от БВП – над 4%. Много от европейските членове на НАТО са подложени на натиск да увеличат разходите си за отбрана, тъй като САЩ ясно заявиха, че вече няма да се фокусират основно върху защитата на Стария континент. Тръмп заплаши да не се притече на помощ на другите членове на НАТО, ако те не са похарчили достатъчно за собствената си отбрана.
Дефиницията на по-широката категория разходи, свързани със сигурността, все още ще трябва да бъде договорена. Според официални лица, тя може да включва модернизиране на пътища и мостове за поддръжка на тежки военни превозни средства, гражданска защита и кибермерки. Според предложението на Марк Рюте, за подобни харчове трябва да бъдат отделени 1,5 на сто от БВП.
Още: Рюте от Одеса: Подкрепата на НАТО за Украйна е непоколебима (ВИДЕО)
На въпроса дали Рюте е направил предложението, говорителят на НАТО Алисън Харт не отговори директно. Тя каза, че Рюте „многократно е казвал, че са необходими увеличени разходи за отбрана, за да се постигнат целите за способности, за които съюзниците скоро ще се споразумеят, и за да се осигури по-справедливо разпределение на тежестта между съюзниците“. „Това вероятно ще включва не само по-големи инвестиции в отбрана според договорените дефиниции на НАТО, но и допълнителни инвестиции в свързани области като инфраструктура и устойчивост“, отговаря Харт в имейл. „Генералният секретар работи в тясно сътрудничество със съюзниците, за да подготви решенията по този въпрос за нашата среща на върха в Хага“, допълни тя.
Дебатът е в начален етап
Дебатът по предложението на Рюте все още е в начален етап и остава неясно дали то би могло да спечели подкрепата на всички 32 членове на алианса. „Ще се съгласим с това, особено ако то доведе до консенсус“, каза един високопоставен европейски служител.
Още: Марк Рюте: Войната в Украйна не е регионална, а е световен конфликт
Някои правителства са предпазливи относно разширяването на определенията за разходи за сигурност, опасявайки се, че други ще се опитат да включат в по-широката категория елементи, които нямат голяма връзка с отбраната. Според публикувани от алианса оценки, членовете на НАТО общо са похарчили средно около 2,61% от БВП за отбрана през 2024 г. Тези цифри обаче прикриват големи различия между съюзниците. Италия, Португалия, Канада, Словения, Люксембург, Белгия и Испания бяха близо до дъното на списъка, всички на или под 1,5%. Лидерите на някои от тези страни заявиха, че тъй като са по-далеч от Русия, могат да направят по-малко, за да защитят Европа от нашествие, и поискаха разходите в области като граничната сигурност да бъдат отчетени към техните вноски.
Великобритания вече обяви увеличение
Британският премиер Киър Стармър обяви увеличение на разходите за отбрана до 2,5% от БВП до 2027 г., позовавайки се на продължаващата война в Украйна. „Дроновете и автономните системи променят фронтовите линии. Ето защо трябва да укрепим отбраната си“, каза той, отбелязвайки най-голямото устойчиво увеличение от Студената война насам.
UK PM Starmer announced a boost in defense spending to 2.5% of GDP by 2027, citing Ukraine’s evolving war. “Drones and autonomous systems are reshaping the front lines. It’s why we must strengthen our defenses,” he said, marking the biggest sustained increase since the Cold War. pic.twitter.com/l0sSj0H70w
— WarTranslated (@wartranslated) May 2, 2025