Ако изглеждате страховито, мозъкът ви отказва да се включи, а тялото ви настоятелно моли да го приведете в хоризонтално положение, това означава, че ви е пипнал грипът.
Може да си помогнете, ако спазвате някои от тези съвети:
1. Не се захващайте със самолечение. Както е казал един немски драматург: „Който се лекува по медицински справочници, рискува да умре от печатна грешка”. Ефектът от самолечението е добър само при наличие на диплома от Медицинската академия.
Ако в документа ви за висше образование пише „инженер-технолог”, а не „лекар-терапевт”, най-добре е да се обърнете към специалист. Всеки трябва да прибави в тефтера си телефона на личния си лекар, така както грижливо съхранява телефона на фризьора, автомонтьора или таксиметровата служба. Цивилизованите хора редовно поддържат контакти с човека, на когото са поверили здравето си.
2. Не си назначавайте лечение, което е помогнало на ваши приятели или роднини с подобни оплаквания. Всеки човек има индивидуални особености, които ще види само лекарят.
3. Не отлагайте лечението. Колкото по-бързо ви се окаже професионална помощ, толкова ефектът ще е по-добър. Грипът не чака и в много кратки срокове може да премине в бронхит, възпаление на белите дробове или нещо друго, също така доста опасно.
4. Не боледувайте на крак. Около една трета от хората, позволили си подобно лекомислено поведение, са се обзавели с усложнения. И най-важната работа няма да замени здравото сърце или бъбреци.
5. Внимателно със средствата на народната медицина. Медът, лимонът и мащерката могат да направят чудеса при простуда, но не разчитайте само на тях, ако сте болни от грип. А и съчетаването на народни илачи с медикаменти задължително трябва да се съгласува със семейния лекар.
6. Не икономисвайте пари от лечението. Както докторите обичат да казват „възможно е да се лекуваш безплатно, но да се излекуваш е по-сложно”. Не пестете от качествени лекарства. Това може да повлече след себе си доста по-сериозни харчове.
7. Към лекарствата подхождайте с разум. Често шумно рекламираните медикаменти струват два-три пъти по-скъпо от слабо рекламираните аналози. Понякога ефективността им може да е еднаква, а друг път – не. Затова, ако се колебаете, посъветвайте се с личния лекар. Не разчитайте винаги на фармацевта, защото все пак аптеките са търговски предприятия.
Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви
Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата