Учени от Българската академия на науките измериха нивата на стрес сред населението по време на въведеното заради коронавируса извънредно положение, предаде БНР.
Още: Разкриха защо ставите болят преди дъжд
Още: Каква работа ни вършат сливиците и трябва ли да ги махнем?
Според данни от проучване на департамент "Психология" към Института за изследване на населението и човека у нас на най-силен стрес в момента са подложени жените в София на възраст от 31 до 45 години, които работят вкъщи. Проучването, проведено сред близо 1400 мъже и жени на различни възрасти миналата седмица, поставя въпроса как преценявате риска да се заразите от коронавирус - в скала от 1 до 10 средната стойност на отговорите е 6, а на въпроса "Колко тревожни се чувствате?" - 5, уточнява БГНЕС.
Болшинството от запитаните виждат по-голяма заплаха в икономическата ситуация след коронавируса, отколкото в самата зараза. По-тревожни във връзка с нея като цяло са жените. Сред тях обаче са по-високи и нивата на оптимизъм. Работа по време на епидемия - най-високи са нивата на положително мислене сред лицата, които са на работното си място, а най-ниски - при работещите вкъщи. Наивен оптимизъм е най-широко използваната от хората стратегия за справяне със стреса. Сред тези стратегии фигурират още езотричното мислене и дори протягане на ръка към суеверията, показва още проучването.
Още: "Между сълзи и радостни новини - светът и коронавирусът"
Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано
Още: Не е просто преяждане: Болката след хранене може да е първият признак на диабет