Трудно е да се намери човек, който да не обича картофи. Този продукт перфектно допълва месо, риба, зеленчуци и може да се използва за приготвяне на самостоятелни ястия. Но има една типична грешка при готвене на картофи, която ги лишава от ползите и вкуса им, казва руския лекар и диетолог д-р Лана Леонова.
Има едно просто правило: сортовете с високо съдържание на нишесте са по-подходящи за варене, а по-малко нишестените грудки са по-подходящи за пържене. Грудката трябва да е плътна, твърда, а кората гладка и без грапавини. Добрите картофи не се разцепват при рязане, нямат тъмни петна или дълбоки "очи".
Стар градинарски трик от миналия век, който прави картофите 2 пъти по-едри и по-вкусни
"Независимо от избрания от вас сорт, следвайте едно важно правило: не можете да купувате или готвите зелени картофи. Този продукт съдържа много соланин, вещество, което може да се натрупа в организма, причинявайки различни здравословни проблеми", казва експертът.
Грешките при готвене на картофи, които ги лишават от ползите им
"Една от най-често срещаните грешки е изборът на грешен съд за готвене. Искате да сварите картофи, за да си направите картофено пюре? Или да ги приготвите като гарнитура към риба, тогава пригответе правилния тиган", споделя експертът.
"Много хора избират алуминиеви съдове за варене на картофи - това е най-често срещаният вариант. Факт е, че алуминият реагира с киселините, съдържащи се в картофите, и отделя вредни вещества. При продължителен контакт с него продуктът може да придобие неприятен метален вкус", казва диетологът Лана Леонова.
Готови за 40 минути: Картофи по селски на тиган
Имате ли чугунен тиган? Запазете го за други ястия! Чугунът има пореста структура, която абсорбира миризмите и вкусовете на предварително сготвена храна. Освен това, чугуненият тиган се нагрява и охлажда много време, така че храната може да се сготви неравномерно.
И друг вариант, който трябва да се избягва, е използването на меден тиган или тенджера. Такива съдове за готвене изглеждат красиви, но медта, подобно на алуминия, реагира с киселини и отделя вредни вещества. Освен това съществува риск картофите да придобият горчив вкус.
В какъв съд тогава трябва да готвите картофи? Има два идеални варианта:съдове за готвене от неръждаема стомана, тенджера с емайлирано покритие.
"Резултатът ще ви зарадва! Съдът от тези материали няма да развали вкуса на картофите, те ще се сготвят равномерно, запазвайки всички полезни вещества. Солта трябва да се добавя към водата само след като заври, в количество на 1-2 чаени лъжички на литър вода. Солта е необходима не само за вкус, но и за повишаване на температурата на вода и ускоряване на варенето", казва още експертът.
Каква е тайната на най-хрупкавите пържени картофи
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!