Каква работа ни вършат сливиците и трябва ли да ги махнем?

03 юли 2025, 22:25 часа

Хората си вадят сливиците от изключително дълго време. Първите операции по изваждане на сливици датират отпреди хиляди години, поне от ранната индуска медицина, а по-късно и от Римската империя. С напредването на хирургичните методи през 20-и век премахването на сливиците става обичайно. Някога премахването им е било толкова широко препоръчвано, че през 1921 г. в Манхатън е открита болница, посветена единствено на извършването на процедурата при бедни деца. Богати дарители финансират проекта с убеждението, че отстраняването на сливиците е от универсална полза за децата в неравностойно положение.

Снимка: iStock

Въпреки че болницата за сливици е закрита преди десетилетия, тонзилектомията все още е една от най-разпространените детски операции. Според някои оценки процентът на тези операции е спаднал след пика през 70-те години на миналия век. "На 100 000 души правим вероятно 50% от това, което е правено през 70-те години на миналия век", казва Рон Мичъл, детски оториноларинголог и професор в Югозападния медицински център на Тексаския университет, пред "Popular Science".

Още: Колко време продължава обикновено гнойната ангина?

Но все пак всяка година в САЩ се извършват около 290 000 тонзилектомии при деца под 15-годишна възраст, според ръководството за клинична практика за тонзилектомия при деца от 2019 г., на което Мичъл е съавтор. 

Така че защо лекарите толкова често препоръчват отстраняване на сливиците? И защо изобщо се раждаме с тези месести бучки в задната част на гърлото, ако те толкова често се превръщат в проблеми?

Какво правят сливиците?

Снимка: iStock

Сливиците са органи на имунната система. Те са изградени от лимфоидна тъкан, подобно на лимфните възли, и съдържат бели кръвни телца, които се борят с инфекциите. Хората се раждат с четири комплекта сливици, които образуват структура, наречена пръстен на Валдайер, където носната и устната кухина се съединяват в задната част на гърлото. Сливиците на небцето точно зад покрива на устата, от двете страни на увулата, са най-големите от групата и най-често се отстраняват при операция. Фарингеалните сливици или аденоидите се намират в задната част на носовия проход и също често се премахват. Допълнителна тъкан на сливиците се намира в основата на езика и при отвора на евстахиевите тръби.

Още: 13 естествени лека при възпалено гърло

И четирите структури изпълняват много сходни, ако не и идентични функции, казва Фархуд Фараджи, оториноларинголог и медицински изследовател в Калифорнийския университет в Сан Диего (UCSD), пред "Popular Science". Той обяснява, че тази вградена резервираност е част от това, което смекчава смущенията при тонзилектомия. В огромното мнозинство от случаите някои частици остават, за да поемат работата.

Снимка: iStock

Нормалните здрави сливици играят роля в паметта на имунната система и местното производство на антитела, като ускоряват способността на организма да се бори с нашествениците близо до мястото, където е най-вероятно да проникнат в организма, казва Сидни Рамирес, лекар по инфекциозни болести и имунолог в UCSD. Сливиците съдържат резервоар от Т-клетки, В-клетки, макрофаги и неутрофили - всички бели кръвни телца със свои специфични роли в борбата с микробите.

Още: Бабите ни лекуваха възпалено гърло с тази домашна отвара

Т-клетките активират имунния отговор и откриват нарушителите, а В-клетките произвеждат антитела, които маркират проблемните частици за атака. Макрофагите и неутрофилите поглъщат и елиминират патогени и други остатъци. "Имате този набор от имунни клетки, които могат да се борят с вирусите и бактериите, които не трябва да пътуват много надалеч... и могат да наблюдават или да осигуряват защита като първа линия на защита" след все по-важната слуз, казва Рамирес. В изследванията си тя е открила доказателства, че сливиците съхраняват антивирусна памет, за да се борят с повтарящи се инфекции, със SARS-CoV-2 (вирусът, който причинява COVID-19) и други често срещани бактерии в дългосрочен план.

Снимка: iStock

Но отново, "хората имат много излишъци", добавя тя. Ако сливиците бъдат отстранени, същото разнообразие от имунни клетки все още присъства и циркулира в организма. "За щастие, изваждането на една структура не означава, че сте обречени".

Защо понякога се отстраняват сливиците?

С течение на времето, когато статистиката за отстраняване на сливиците се е променила, са се променили и преобладаващите причини за това. В продължение на десетилетия премахването на сливиците се е извършвало предимно за решаване на чести тонзилити - инфекция на сливиците, причинена от бактерията Streptococcus A. Стрептококът в гърлото е неприятен за всеки, но при подгрупата на децата, които получават повтарящи се възпаления на сливиците, той може да бъде особено неприятен, тъй като пристъпите на подуване, треска, проблеми с преглъщането и сериозна болка се връщат отново и отново. Освен това стрептококовите инфекции, които не се лекуват, носят дългосрочни рискове и възможност за усложнения, като ревматична треска, отбелязва Рамирес. 

Снимка: iStock

Все пак подобренията в антибиотичното лечение и по-новите изследвания, които показват, че повтарящите се случаи на тонзилит могат да отзвучат с времето, означават, че стрептококите вече не са основният фактор за тонзилектомия, казва Мичъл пред "Popular Science". "През последните 20 години се наблюдава голямо намаление на броя на отстранените сливици заради повтаряща се инфекция", казва той. В ръководството от 2019 г., за чието написване той е помогнал, в повечето случаи се препоръчва наблюдение и изчакване в отговор на повтарящи се стрептококови инфекции, вместо да се пристъпва направо към операция.

Още: 5 сериозни проблема, причинени от възпалени сливици

Сега най-често тонзилектомията се прави, за да се решат проблемите с дишането. При някои деца сливиците растат по-бързо от дихателните пътища. "Тогава се появяват проблеми с хъркането, дишането през устата и нарушеното дишане по време на сън", казва Мичъл. Свръхголемите сливици могат да причинят обструктивна сънна апнея при някои деца - нарушават способността им да си почиват правилно в продължение на месеци или дори години, по време на период на решаващо развитие на мозъка, обяснява той. И в много случаи достатъчно време и внимателно наблюдение могат да разкрият, че проблемът се решава от само себе си, тъй като дихателните пътища наваксват размера си. При децата с тежки симптоми на апнея обаче това чакане може да не си струва. Ако децата се затрудняват в училище, не растат, развиват поведенчески проблеми или астма, Мичъл и съавторите му на ръководството препоръчват тонзилектомия - замяна на седмица или две болезнено възстановяване за месеци на затруднено дишане и сън.

Има ли рискове при отстраняване на сливиците?

Снимка: iStock

Както при всяка операция с обща анестезия, съществува риск от нежелани или алергични реакции. Кървенето след операцията е друг потенциален (макар и рядък) краткосрочен риск, който в крайна сметка може да доведе до допълнителна операция за закърпване, казва Мичъл. Ако болката не се овладее достатъчно добре след операцията, децата могат да спрат да пият течности и да се обезводнят - друго възможно усложнение.

Още: Какво да правите, ако сливиците ви са възпалени

Има и дебат за дългосрочните последици от отстраняването на сливиците. Тъй като сливиците са имунни органи, в редица проучвания се изследва дали тези, на които са отстранени, имат имунни различия или дефицити в сравнение с тези, на които не са отстранени. Огромното мнозинство от изследванията, проучващи клиничните маркери на имунната функция, като броя на белите кръвни клетки и нивата на антителата, не откриват съществена разлика.

Снимка: iStock

Въпреки това някои големи кохортни проучвания са установили, че при децата, на които са били премахнати сливиците, се наблюдава малка, но значително повишена честота на респираторни заболявания - включително инфекции, алергии, автоимунни заболявания и астма - през целия им живот, в сравнение с децата с непокътнати сливици. Други изследвания показват връзка между тонзилектомията и малко по-високия риск от множество видове рак.

Още: Как се прави компрес за болно гърло с ракия

И все пак трудността при всички тези кохортни проучвания е, че те не могат да определят пряко причината, а само взаимовръзката, отбелязва Рамирес. Възможно е тонзилектомията да е свързана с риска от рак, тъй като лимфоидните тъкани играят роля в ранното идентифициране и елиминиране на раковите и предраковите клетки. Но също така е възможно хората с повтарящи се възпаления на сливиците или проблеми с дишането в детството вече да са били предразположени към някои видове рак и респираторни заболявания. Или пък отстраняването на сливиците в детството показва нещо за нивото на достъп до медицински грижи и излагането им на риск - може би поради това е по-вероятно по-късно да посетите лекар заради инфекция или да ви бъде поставена диагноза рак. "Не знаем", казва тя.

Снимка: iStock

Още: От гаргара със солена вода до ядене на моркови, ето 5 домашни средства за справяне с камъни в сливиците

Това, което е ясно, е, че отстраняването на сливиците е ефективно и почти незабавно лечение на затрудненията в дишането при някои деца и на повтарящите се стрептококови инфекции.

Минало и настояще на тонзилектомията

В миналите десетилетия тонзилектомията може би се е извършвала, без да се обмислят достатъчно недостатъците и ползите. Процентът на процедурите варира повече в зависимост от местоположението, отколкото от действителните клинични показатели за нуждата. В един град във Върмонт например през 60-те години на миналия век са отстранени сливиците на около 70% от децата, докато в съседен този процент е 20. Сега насоките за отстраняване са стандартизирани и лекарите са склонни към по-предпазлив подход. "Никога не отстраняваме сливици без показания", казва Фараджи. А когато има показания, те са основателни, добавя той.

Снимка: iStock

"Винаги е имало опасения относно прекомерната употреба на хирургични интервенции", казва Мичъл, и е важно да се задават тези въпроси и да се разглежда цялостната картина. "Това трябва да се прави само когато ползите от операцията са много по-големи от рисковете", добавя той. "По-голямата част от децата не се нуждаят от тонзилектомия."

Още: Подути сливици - каква е причината и как трябва да се лекуват

Но когато се прави по правилните причини, тонзилектомията предлага значимо и качествено подобрение на живота. "Имаме много щастливи семейства, които често казват, че един месец след операцията това е най-доброто нещо, което са правили някога."

Още: Какво да правите, ако сливиците ви са възпалени?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес