Днес, 17 май, се отбелязва Световния ден за борба с хипертонията.
Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви
Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата
Артериалната хипертония (АХ) се счита за „съвременна епидемия“, тъй като се установява средно при 4 от 10 възрастни над 25-годишна възраст и се определя като глобален рисков фактор за смърт и нетрудоспособност. Честотата ѝ нараства с възрастта, като се повишава стъпаловидно след 50-годишна възраст, и след навършване на 65 години достига до 80% при жените и 77,2% при мъжете, информира БГНЕС.
Всяка година 17 май протича под различно мото, за де се повиши информираността на гражданите по различни въпроси, свързани с високото кръвно налягане. Тази година вниманието е насочено специално към предсърдното мъждене (ПМ), към причинната връзка с артериалната хипертония и мозъчния инсулт.
В последните 20 години ПМ се очертава като един от най-значимите медицински проблеми в Европа. Артериалната хипертония (АХ) и захарният диабет са негови доказани вестители. ПМ е сериозно ритъмно нарушение, с честота също нарастваща с възрастта, което отчасти се дължи на подобрените диагностични възможности. ПМ е често усложнение на дългогодишна АХ и носи висок риск за сърдечносъдова заболеваемост и смъртност. АХ е отговорна за повече случаи на ПМ от всеки друг рисков фактор, като се установява до 90% от участващите в клинични проучвания за ПМ. Пациентите с ПМ имат пет пъти по-висок риск от мозъчен инсулт и два пъти по-висок риск от смърт.
Още: Тези ядки регулират кръвната захар и свалят холестерола
Още: Сваляме кръвното В НОРМА за 10 минути - с ето тия ХИТРИНИ
Приблизително 1/3 от всички инсулти са причинени от ПМ вследствие тромбоемболия, като тези инсулти често са по-тежки, отколкото инсултите с друга причина. ПМ е причина и за т.н. “глухи инсулти“, при които пациентите нямат оплаквания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лек срещу магнитните бури - Тези хитри идеи ще ви дадат протекция срещу тях
Още: Как да се предпазите от кърлежи: Важни правила, които всеки трябва да знае
По данни на БЛХ честотата на ПМ понастоящем е удвоена (2%) в сравнение със съобщаваната преди десетилетие и варира по пол и възраст. Аналогично на другите страни, у нас ПМ е представено в 0.12-0.16% от лицата на възраст под 49 години, 3.7-4.2% във възрастта 60-70 години и достига 10–17% във възрастта на и над 80 години. Честотата е по-висока при мъжете в съотношение 1,2:1 спрямо жените. При над 30% от пациентите ПМ протича безсимптомно, като рискът е еднакъв с риска при наличието на симптоми.
В Световния ден на хипертонията, за 11-та поредна година у нас ще се проведе Национална здравна кампания под мотото “Артериалната хипертония като основен рисков фактор за предсърдно мъждене“. Официалното ѝ откриване ще се състои в София, в 11:00 часа на пл. ″Света Неделя″ №7 (до входа на МЕТРО станция Сердика). Кампанията е организирана по инициатива на Българската лига по хипертония, Българското кардиологично дружество, Българският червен кръст, Асоциацията на студентите медици в България, Microlife България, Бьорингер Ингелхайм България и ще обхване градовете София, Пловдив, Варна, Търговище, Добрич, Бургас, Русе, Плевен, Хасково, Стара Загора и Благоевград.
От 10:00 до 16:00 часа, в единадесетте града от страната на публични места ще бъдат разположени пунктове, където гражданите ще бъдат консултирани безплатно за проблеми, свързани с хипертонията и предсърдното мъждене, ще се правят безплатни измервания на кръвно налягане с електронни апарати с вградена Afib-технология (от англ. Atrial Fibrillation – предсърдно мъждене) за автоматично откриване на ПМ, ако то е налично в момента на измерването. Afib-технологията е алгоритъм, създаден и патентован от компания Microlife. Има висока чувствителност (97-100%) и висока специфичност (89%), което позволява да се открие ПМ с диагностична точност, сравнима с ЕКГ-изследване.
Още: В тези храни има повече антиоксиданти от боровинките
Още: Тази храна сваля кръвната захар за 15 минути