Кое е първо – кокошката или яйцето? Може би това не е най-важният въпрос за мнозина, а дали яйцата са полезни или вредни за вашето здраве, пише Си Ен Ен.
Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано
Още: Не е просто преяждане: Болката след хранене може да е първият признак на диабет
За съжаление науката също изглежда не е в състояние да установи окончателен отговор на това. Миналата година, голям анализ на Харвардския университет на 215 000 души установи, че яденето на едно яйце на ден не е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.
Неотдавнашно проучване на повече от 500 000 души установи, че яденето дори на ежедневна порция от цялото яйце, с натоварения с холестерол жълтък, увеличава риска от смърт от всички причини, включително сърдечно-съдови заболявания и рак.
Всъщност общият риск от смърт се е увеличил със 7% за всяко следващо половина яйце на ден, според изследването, публикувано в PLOS Medicine.
Още: 5 лесни и ефективни начина да подобрим психическото си здраве
Още: Периодичното гладуване: Тайната на доброто здраве или неочакван капан
"Въпреки многогодишните изследвания, този въпрос за консумацията на яйца и здравето не е получил отговор и през последните десетилетия има множество изследвания, които показват противоречиви резултати: някои предполагат, че умереният прием на яйца е добър, докато други предполагат, че може да е вреден", казва Рияз Пател, консултант кардиолог от Университетския колеж в Лондон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всички я правим, това е най-голямата грешка при готвенето на картофи
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете пържоли 7 дни подред
"Това проучване, макар и добре проведено, за съжаление само добавя повече шум към дискусията", в Пател в изявление.
Резултатите от проучването са проблематични, тъй като те само веднъж са питали хората за консумацията на яйца, след това са ги проследявали в продължение на много години, без да проверяват дали диетата им се е променила, каза д-р Уолтър Уилет, професор по епидемиология и хранене в Училището на Харвардското обществено здраве TH Chan.