Ако в началото на живота си децата не получават адекватни грижи, мозъците им се свиват до по-малки размери от тези на връстниците им, пише Би Би Си.
Още: 5 топли храни и напитки, които подобряват храносмилането
Още: Забравете за зеления чай: Тези плодове са истински антиоксидантни бомби
Изследване на Кингс Колидж в Лондон сочи, че осиновени деца, които са прекарали първите си години в лоши условия в сиропиталища в Румъния, имат с 8,6% по-малки мозъци от други осиновени деца, предаде БГНЕС.
Изследователския екип нарича резултатите "първите и най-убедителни доказателства" за отражението на качеството на грижите върху нормалното развитие на мозъка.
Професор Едмунд Сонуга-Барки от екипа изследователи казва, че условията във въпросните румънски сиропиталища са ужасни, като децата често били връзвани за леглата си, били изтощени и понякога с различни заболявания.
Още: Главоболие от напрежение или мигрена? Ето как да ги различавате
Още: Може би вече сте прекарали инсулт, без да знаете - вижте признаците
Те нямали нормален социален контакт, нито играчки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Природни средства: Ориенталската подправка, която защитава артериите
Още: Студени крайници през цялата година: Ето кога е време да се притесните
Изследваните деца са прекарали различни периоди в подобни условия - от само две седмици, до 4 години.
Резултатите от изследването потвърждават истории, разказани от британски семейства, които са осиновявали деца в миналото, но въпреки положените грижи, децата продължавали да имат проблеми, когато пораснат.
Документирани са по-високи нива на аутизъм, синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (ХРНВ) и психическото разстройство на липсата на здравословен страх от непознати.
Още: Чувствате се подути след всяко хранене? Стомахът ви не е виновен
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете ягоди всеки ден
Чрез сканиране на мозъка, данните на 67 деца от Румъния, които са живели при лоши грижи, били сравнени с данните на 21 осиновени деца, които не са имали подобни проблеми.
Освен че били физически по-малки (с 8,6%) мозъците на децата, живели в лишения, показвали недоразвитост на тези дялове, които учените свързват с функции като организация, мотивация, възприемане на информацията и памет.
Според учените, показваните от децата живели в лишения по-ниски стойности на коефициента за интелигентност и по-високите проценти заболеваемост с ХРНВ се обясняват с резултата от занемаряването им.