Зоопаркът в Париж представи пред света своя нов обитател, наречен „капка”. Многоглавата слуз (Physarum polycephalum ) е жълта на цвят разновидност на слузестата плесен. Прилича на гъба, но се държи като животно. Живият организъм няма уста, стомах или очи, но притежава способността на открива и преработва храна, предаде БГНЕС.
Още: Какви са опасностите да ядем зеленчуци, които отглеждаме сами, и как да ги дезинфекцираме правилно
Още: Открито е обяснение за „вещерските кръгове“ по целия свят
Яркожълто на цвят, слузестото създание може да пълзи със скорост до 4 сантиметра в час. То няма мозък, но може да решава различни задачи. А ако бъде разрязано наполовина, може да съедини отново двете си части.
Physarum polycephalum не е нито растение, нито животно, нито гъба. Тази слуз не притежава мъжки или женски пол, а цели 720 пола. Способна е да се разпада на отделни организми, които после да се слеят обратно в един.
Подобни едноклетъчни същества са се появили преди около половин милиард години, но за първи път за тях се заговори през май 1973 г., когато жителка на американския щат Тексас открила увеличаващо бързо размерите си жълто петно в задния двор на къщата си. Живият организъм с извънземна външност бързо стана медийна сензация.
Още: 27 000-годишна женска фигурка е открита във Франция
Още: Кои пластмасови опаковки са опасни за храните и напитките? Отговорът на учените
Тексаската „капка” загина толкова бързо, както се появи. Светът забрави за необикновената слуз, но през 2016 г. учените публикуват изследване, в което твърдят, че тази слуз притежава своеобразна памет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След "митологичните" вълци, планират да възродят птица, изчезнала преди 6 века
Още: Новооткрити вкаменелости в Аризона хвърлят светлина върху живота по времето на първите динозаври
Биолог от Националния център за научни изследвания във Франция разказва, че слузта може да бъде обучена. Учените са успели да я научат да избягва вредните за нея вещества и след като повторили експеримента година по-късно, съществото демонстрирало усвоените навици.
Слузта може също така да решава различни проблеми – открива най-краткия път през лабиринт и предвижда промените в обкръжаващата я среда.
Първоначално учените са отглеждали слузта в блюдо на Петри и са я хранили с овесена каша. След като достигнала определени размери, те я пресадили върху кората на дърво, от която е започнала да се храни.
Още: Микробиолози обясниха колко често трябва да перем чаршафите
Още: Внушително развитие: Възкресените бели вълци са удвоили размера си за рекордно време (ВИДЕО)
В момента „капката” е преместена в терариум и може да бъде видяна от посетителите на зоопарка.