Войната в Украйна, чието начало постави диктаторът Владимир Путин през февруари 2022 г., имаше много негативни последици за цяла Европа. Най-остро усещаме последствията от икономически характер, разбира се: висока инфлация, енергийна несигурност. Съществуват обаче и по-дълбоки последици, които вероятно все още не осъзнаваме, тъй като ще отнеме известно време, за да се проявят, но очертанията им вече са ясно видими на хоризонта. Това пише хърватското издание "Адванс", за което коментатори в страната посочват, че често представя наративи, благоприятстващи Москва.
Тръмп и няколкото серии с натиск върху Европа
По време на предишния си мандат Доналд Тръмп, както и сега, оказваше силен натиск върху всички европейски страни членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана възможно най-скоро. Всичките му заплахи обаче не донесоха особен резултат. Европа упорито му се съпротивляваше, заявявайки, че подобно значително увеличение на разходите за отбрана е неизбежно и много скоро ще доведе до забележим спад в стандарта на живот на континента, особено поради съкращенията на социалните разходи.
Още: Страх от нова "Паяжина": Службите проверяват камиони за дронове в Москва, Русия порази Одеса (ВИДЕО)
Високото ниво на социална сигурност в Европа, макар и далеч от идеалното, е нещо, за което американските работници могат само да мечтаят. Съединените щати са страна, в която мнозина буквално се страхуват да извикат линейка, дори когато животът им е в опасност, осъзнавайки, че без добра здравна осигуровка (а мнозина нямат такава), тези разходи ще бъдат равносилни на финансово самоубийство.
Европа се съпротивлява от много години на идеята да възприеме най-лошото от САЩ - система, в която гражданинът е оставен на произвола на съдбата. Да, една от основните причини за запазване на социалната структура беше желанието на управляващата класа да се предпази от рязка ескалация, протести и вълнения сред собствените си граждани (спомнете си какво се случи във Франция, където правителството се опита да посегне на социалните права на гражданите).
Снимка: Getty Images
Доналд Тръмп се завърна обратно в Белия дом с идеята да окаже натиск върху Европа да увеличи значително разходите си за отбрана. Ясно е, че единственият, който печели от това, е американският военнопромишлен комплекс. Така започна нов кръг на натиск, последван от нов кръг на съпротива. Можеше да се очаква, но вместо това Европа капитулира шокиращо бързо и просто се съгласи, твърди "Адванс" - така хърватското издание описва решението на Алианса военните разходи да се увеличат до 5% от БВП до 2035 г.
Още: НАТО угоди на Тръмп: 5% от БВП отиват за отбрана
Тръмп дори не трябваше да се старае много. Той се появи на последната среща на върха на НАТО и там вече му беше казано, че всички страни от Алианса (само Испания намекна за несъгласие, но ще видим колко дълго ще продължи) ще предприемат тази стъпка.
Доналд Тръмп постигна целта си и се завърна от другата страна на Атлантика с добри новини за американската военна индустрия. Тръмп е бизнесмен по душа, който цени резултатите над всичко, а не факторите, довели до тях. С други думи, той не е геостратег и вероятно няма време да размишлява защо Европа изведнъж „отдава почит“. Най-вероятно Доналд Тръмп дори не се е замислял за това, но ние, европейците, би трябвало, пише изданието.
Още: Тормозен руски курсант завързал въжетата на парашута на командира си и го убил при скок
Първото нещо, което идва на ум, е свързано с гореспоменатия военнопромишлен комплекс, защото говорим за огромни суми пари. Но ако се задълбочим, ще стигнем до неща, които нямат много общо с печалбата.
Европейците се питат защо се харчат пари за отбрана
Европа, особено след като стана ясно, че Доналд Тръмп няма да продължи активно да въоръжава Украйна, за разлика от своя предшественик Джо Байдън, започна трескаво да се милитаризира - разбира се, под постоянната заплаха от Руската федерация и купищата разузнавателни данни как след Украйна диктаторът Владимир Путин може да нахлуе в Европа, в членка на НАТО: Война с НАТО за трилиони: Със спиране на влак Путин може да нахлуе в Европа (ГРАФИКА).
Изданието пише, че има обикновени граждани, "които искат да попитат къде са отишли социалните им права". "Адванс" прокарва тезата, че не Русия била страната агресор и че експерти в западните медии използвали "руската заплаха", за да се "милитаризира" Европа. Истината е, че след като нападна Украйна, Владимир Путин явно не зачита никакви граници и военната активност около финландската граница е показателна: Русия засилва военното си присъствие по границата: Финландската национална телевизия (КАРТА).
Снимка: Getty Images
Пропаганда: Европа щяла първа да атакува
Европа се готви за война, а милитаризацията не може да бъде нищо друго освен подготовка за война, пише още "Адванс", без да посочва защитната позиция на отбранителния Алианс.. Ясно е също, че в този случай Европа, "напомпана с оръжия", всъщност ще удари първа, добавя още изданието въпреки спомените от това какво се случи през февруари 2022 г. и без да цитира проблемите във военнопромишлената база на европейския континент.
Още: Обидите на Путиновите пропагандисти преляха чашата: Армения иска да спре руската телевизия
Ако Русия атакува НАТО, това ще бъде ескалация, водеща до ядрена война. Но какво ще стане, ако Европа атакува това, което Москва нарича Новорусия, бълва още кремълска пропаганда хърватската медия. Става въпрос за незаконно анексираните от Москва земи, които международната общност не признава, плюс още региони като Николаевска, Днепропетровска, Одеска област. Те са част от суверенната територия на Украйна и украинските сили имат пълното право да защитават земите си.
Още: Путин иска да е господар на десетки хиляди българи: Одеса пак е тема за Украйна и съюзниците
"Ами ако Европа активно се включи в конфликта на страната на Украйна в момента, в който руснаците окончателно отслабят съществуващата Украйна дотолкова, че тя да е близо до поражение?", пита авторът Антун Роча от "Адванс", без да споменава удобно севернокорейските войници, помагащи на Путин, иранските дронове "Шахед" и китайската помощ за военната машина на Москва. Можело Корейската война да се повтори, отговаря си медията.
Да, Русия напредва сравнително бавно, но напредва. Един ден това настъпление може да се ускори значително, когато се премине точката на пълно изтощение на Киев, и тогава руските войски биха могли за кратко време да преминат през цяла Украйна и да достигнат границите с четири страни членки на НАТО: Полша, Словакия, Унгария и Румъния, признава все пак "Адванс". Това се припокрива с оценката на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) - че амбицията на Путин не е прекратяване на огъня, а изпълнение на максималистичните цели за Украйна в рамките на война на изтощението.
Още: Русия разшири списъка с ултиматуми, за да има мир в Украйна
И тогава какво? Ще наблюдава ли Европа пасивно? Може би не. Може би това е точно моментът, за който Европа сега се готви толкова активно. И защо тогава да говорим за 2030 г.? Ако оценим настъплението на Русия, бавно, но неукротимо, руските войски определено биха могли, при условие че конфликтът продължи, да достигнат границите на Северноатлантическия алианс, пише "Адванс", но пропуска да попита кой тогава е агресорът.
Тогава Европа би могла да повтори американския или китайския сценарий, който беше изпробван на Корейския полуостров, смята изданието. Европейските сили биха нахлули в Украйна, биха влезли в жесток бой с руските войски и биха се опитали да ги изтласкат някъде, освобождавайки поне половината от Украйна, и по тази линия войната би била замразена. Такъв план елиминира сериозната опасност от ядрена война. В този случай всички „формалности“ биха били спазени: европейските войски биха влезли, за да помогнат на Украйна, а не да атакуват Русия, тъй като не признават руската окупация на част от украинските територии, а Русия би признала, че не е била атакувана и следователно няма нужда да използва ядрено оръжие.
Снимка: Getty Images
Край на света?
Разбира се, подобна ескалация може да излезе извън контрол и да доведе до края на света, какъвто го познаваме. Но нека за момент се спрем и да оставим настрана мислите за ядрения холокост. Ако започне подобна мегаинтервенция от колективни европейски сили, как би изглеждала тя? Войната в Украйна вече показва колко важно е технологичното предимство. До 2030 г. можем да очакваме Европа бързо да разработва нови и все по-усъвършенствани дронове с изкуствен интелект.
Все още е твърде рано обаче да се фантазира за войни в духа на научната фантастика, в които само машини „умират“, а ние, хората от плът и кръв, само наблюдаваме фронта, сякаш е някакво състезание. Все още не сме дорасли до това и затова Европа наистина ще има нужда от „плът и кръв“, или по-скоро войници, които при такъв сценарий ще отидат в Украйна, балансирайки на ръба на поражението, пише "Адванс".
Западна Европа може да осигури технологиите, но откъде да вземем войниците? Трудно е да се намерят. Както Западна, така и Централна Европа са в лошо състояние. Не става въпрос само за броя на войници (който може бързо да се увеличи), но и за обучението им. Това са предимно войници, които, ако бъдат помолени, биха предпочели да управляват дронове далеч от бойното поле. Те не искат да седят в украински окопи и да се изправят лице в лице с руски войници, въпреки че това би било неизбежно.
За националните управляващи елити народът винаги е бил само ресурс, консуматив, който се попълва от раждаемостта. За още по-висшите елити, особено транснационалните като ЕС, маргиналните членове, считани за квазиколонии, се възприемат като консуматив и се използват само за експлоатация, избухва с руска пропагандна мисъл изданието "Адванс" на фона на пушечното месо, което Путин излива на фронта и на фона на следната новина: "Богородица е родила на 15 и е най-добрата майка": Русия официално призовава непълнолетните да раждат (ВИДЕО).
От геостратегическа гледна точка, ако е необходимо да се съберат мотивирани войници, това ще се прави в района от Полша до Хърватия. Вярно е, че Словакия и Унгария вече са се изтеглили. Но именно Полша и Хърватия ще се превърнат в основните места за набиране на персонал и не само защото католическа Полша и католическа Хърватия постоянно „кипят“, но и защото управляващите елити не искат да пилеят човешките си ресурси ненужно, завършва авторът Антун Роча в статията си за "Адванс".
Още: Рязък скок на руската пропаганда у нас покрай новините за еврозоната
Превод: Ганчо Каменарски