Какви са опасностите да ядем зеленчуци, които отглеждаме сами, и как да ги дезинфекцираме правилно

12 юли 2025, 22:30 часа 940 прочитания

Зеленчуковата градина у дома е по-естествен начин за консумиране на прясна храна. Въпреки това, ако не се вземат предпазни мерки, тя може да представлява и редица рискове за здравето. Почвата, водата или домашните животни, дори инструментите и евентуалното им замърсяване, могат да внесат бактерии като E.coli, Salmonella или паразити. За да избегнете хранително отравяне и да се наслаждавате на собствената си храна, е необходимо да ги дезинфекцирате правилно, особено ако ще ги консумирате сурови.

Скрити рискове

Снимка: iStock

Според Калифорнийския университет Дейвис и FDA прясно събраната храна може да бъде замърсена от различни източници, като например почва, оборски тор, необработена вода за напояване, животински изпражнения или наличие на патогенни микроби като листерия или салмонела.

Още: Нутриционист: Тези зеленчуци съдържат повече витамин C от портокал

Зеленолистните и кореноплодните зеленчуци, като моркови, марули или картофи, са изложени на по-голям риск, тъй като прекият им контакт с почвата улеснява проникването на гореспоменатите агенти. освен това културите, които са твърде близо до животни, или необработеният компост могат да увеличат наличието на патогени, които могат да оцелеят и да се размножат при прибирането на зеленчуците. Въпреки че създаването на пространство като собствената ви градина може да бъде прекрасно, трябва да спазвате строга хигиена, преди да консумирате храната си.

Ефективното почистване е от ключово значение

Снимка: iStock

За да се предпазите, експертите препоръчват да спазвате редица стъпки, като започнете с измиване на ръцете и приборите със сапун и вода преди работа със зеленчуци. Важно е също така да отстраните видимата почва и повредените части на културите, като ги изхвърлите преди гореспоменатото измиване.

Още: 7 зеленчуци, които задължително трябва да засадите през юли

Освен това трябва да изплакнете под течаща вода, за предпочитане студена между 10 и 15 градуса по Целзий, като внимателно и деликатно разтриете листата или обелките, за да отстраните всички патогени, които може да се намират на повърхността. Прилагането на безопасен дезинфекциращ разтвор също е от съществено значение. Те включват оцет или лимон със сол (идеални за по-деликатни листа) или хлор за хранителни цели, последвани от щателно изплакване.

Снимка: iStock

Не трябва да използвате сапун или пестициди, тъй като те могат да оставят определени токсични остатъци. Отцеждайте или подсушавайте храната с прибори като чисти кърпи или хавлии, за да намалите развитието на микроорганизми. По-късно ги съхранявайте на студено при температура около четири градуса по Целзий.

Още: Кои зеленчуци могат да се засаждат на сянка?

Тези мерки могат значително да намалят вероятността да пострадате от замърсяване, което води до стомашно-чревни проблеми, диария или дори по-сериозни инфекции. Приемането на тези безопасни практики ще ви помогне да се наслаждавате на собствената си храна със спокойствието да знаете, че тя е прясна и безопасна. Инвестиция от много малко стъпки, която ще донесе големи ползи, пише "Marca".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес