Почти всяка пластмасова опаковка, използвана в хранителната промишленост замърсява храната и напитките с микро и нанопластмата. До този извод са стигнали учени от Швейцария и Норвегия, съобщи npj Science of Food. Учените са анализирали 103 изследвания, седем от които са признати за високонадеждни.
Навсякъде
В 96% от случаите пластмасата е била установена в хранителни продукти, ако се е съхранявала в опаковка от полиетилен, полипропилен, PET, полистерол, полиамид и меламин. Учените отбелязват, че в напитките микропластмата попада при отварянето на пластмасовата капачка и при запарването на чаените пакетчета, а в храна - при рязането й върху пластмасова дъска.
Още: Научен пробив: Бактерия превръща пластмасата в парацетамол
Замърсяване с пластмаса е установено дори в готварската сол, рибните консерви, ориза, минералната вода, бирата, безалкохолните напитки и храната за доставка. Замърсяването може да окаже неблагоприятно влияние върху здравето на хората, като променя състава на микробиома на червата.
Въздействието
Въздействието на микропластмасата води до окислителен стрес и възпаление, невротоксичност, имуннии и репродуктивни последици, а така също и до промени в имунната система, алармират учените.
Още: Защо никога не трябва да ползваме повторно пластмасовата бутилка?
По-рано се смяташе, че микропластмасата попада в човешкия организъм от околната среда: почвата, въздуха и водата. Сега е ясно, че голям дял в този пагубен процес има хранителната промишленост. Освен микро и нанопластмасата, в храната е установена и по-малката мезопластмата.
Микропластмасата е установена за първи път в кръвта на човек през 2022 г. След това тя бе открита в току що паднал антарктически сняг, млякото и месото на селскостопански животни, листата на растения, организма на птиците в Антарктика.
Снимки: iStock
Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци