27 000-годишна женска фигурка е открита във Франция

11 юли 2025, 07:50 часа 1239 прочитания

Археологически разкопки на обекта Амиен-Ренанкур 1 в Северна Франция са разкрили изключителна женска фигурка от Граветската култура, датираща отпреди приблизително 27 000 години.

Тази рядка находка се откроява сред горнопалеолитното изкуство с детайлните си черти на лицето и сложната си прическа, предлагайки безпрецедентен поглед върху ранното човешко художествено изразяване през късната палеолитна епоха.

Откритието не само обогатява разбирането ни за горнопалеолитното изкуство, но и оспорва дългогодишните предположения за граветските женски статуетки, често наричани „фигури на Венера“, пише Аrkeonews.

ОЩЕ: Праисторическа бижутерия разделяла Граветската култура

Уникална находка в граветската археология

От края на XIX век женските статуетки от граветския период са очаровали изследователите, главно поради символичното им значение и загадъчната им природа. Тези фигурки обаче обикновено са малки, фрагментарни и лишени от детайлни черти на лицето. Повечето изобщо нямат глави или представят силно абстрактни форми. Откритието в Амиен-Ренанкур е рядко изключение: фино издълбана глава с детайлна анатомия на лицето и сложен украшение за глава, предлагаща рядък поглед към граветското изкуство.

С височина само 2,1 см, чертите на лицето на фигурката – като носът, очите и бузите – са изобразени с необичайна прецизност. Забележително е, че погледът нагоре, обозначен от хлътнали очни кухини, контрастира с главите, обърнати надолу, на повечето известни граветски фигурки. Задната част на главата е украсена със сложни разрези, включително решетъчни шарки, вертикални линии и прорези, които изследователите интерпретират като представящи сплетена коса, мрежа или ритуално украшение за глава. Такова детайлно представяне на прическа е уникално сред граветското изкуство и може да отразява социално или ритуално значение.

ОЩЕ: Женско господство царяло в древния Чаталхьоюк

Clément Paris et al. / Journal of Archaeological Science: Reports

Контекстуализиране на откритието: Амиен-Ренанкур 1

Разположен близо до долините Сел и Сома, обектът Амиен-Ренанкур 1 е обект на интензивни археологически проучвания от 2013 г. насам. Обектът предоставя един от най-добре запазените стратиграфски и палеоекологични контексти за граветската окупация в Европа, датиращ отпреди приблизително 27 200 – 27 800 години по време на по-мека интерстадиална климатична фаза.

Разкопките са разкрили над двадесет статуетки, предимно издълбани от слонова кост и мек камък, със забележително използване на варовик – необичаен материал за периода. Статуетките обикновено изобразяват голи женски форми с преувеличени бедра и минимални детайли на крайниците. Важно е да се отбележи, че статуетките и фрагментите са произведени на място, което отразява активна работилница или обитаема зона със сложна социална и художествена дейност.

ОЩЕ: Над 100 неизвестни структури на изчезнала цивилизация са открити в Перу

Clément Paris et al. / Journal of Archaeological Science: Reports

Значение за палеолитно изкуство и култура

Тази новооткрита фигурка оспорва конвенционалното възприятие за граветските фигурки „Венера“ като анонимни, стилизирани символи на плодородието или женски божества. Вместо това индивидуализираните черти на лицето и отличителният аксесоар за глава предполагат възможно изобразяване на специфичен индивид или социална роля. Решетъчният модел и орнаментите напомнят за мотиви, открити в цяла Европа и Русия, което показва културни връзки и споделени художествени традиции сред граветските групи.

Освен това майсторството разкрива сложни техники за обработка на варовик, при които се запазват фини детайли като следи от остъргване и полиране. Това подчертава техническите умения и естетическата чувствителност на горнопалеолитните занаятчии.

Женски статуетки на Амиен-Ренанкур. 1INRAP

Бъдещи изследвания и експониране

След щателна реставрация, включително микроскопско почистване и 3D моделиране, фигурката е планирана за изложба в Музея в Пикардия в Амиен заедно с други находки от обекта.

Изследването е публикувано в Journal of Archaeological Science.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес