ДПС ще сезира Конституционния съд заради мораториума върху земята

22 октомври 2013, 18:12 часа 37729 прочитания 0 коментара

Решението на Народното събрание за удължение на мораториума за продажба на земя на чужди граждани до 2020 година е абсолютно несъстоятелно. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан след днешното заседание на Народното събрание, предаде БГНЕС

Още: Конституционният съд няма да се занимава с въпроса дали Главчев заема законно поста си

Още: Коя е скритата власт и как расте Пеевски? Явор Божанков в Студио Actualno (ВИДЕО)

Според него юридическата неточност на текста е най-малкият проблем, защото той не решава нито един реален въпрос, не защитава интересите на българските граждани, а тъкмо обратното – нарушава ги. Това решение драстично се обявява против договора за присъединяване на България към ЕС, то е и противоконституционно, обясни председателят на ДПС.

ДПС се наема да сезира КС за обявяване на решението за противоконституционно, но си дава сметка, че са му необходими още 14-15 подписа на народни представители. Затова от партията очакват и депутати от БСП да се присъединят към инициативата. Лютви Местан заяви, че се обръща и към президента на страната Росен Плевнелиев и той да сезира КС и да обяви взетото решение от НС за противоконституционно.

Първият извод според Местан е, че това решение е показало, че в 42-то НС единствената последователно евро-атлантическа партия се казва ДПС. А ГЕРБ са се делегетимирали като евроатлантическа партия. Ние в ДПС не сме по-малко загрижени за бъдещето на България и ще настояваме да се постигне друга редакция, която няма да вкара страната ни в конфликт. Отговорност за евентуална санкция от страна на ЕС е на онези политически сили, които гласуваха този текст, подчерта Местан.

Още: Как ще изглежда работата на Националния борд по водите: Говори регионалният министър (ВИДЕО)

Още: Желязков откри Борда по водите, обеща "честно управление" на парите (ВИДЕО)

Пред БНР от Европейската комисия коментираха, че срещу България може да бъде стартирана наказателна процедура. Вчера от ЕК не разрешиха на Румъния да удължи забраната за продажба на земя на чужденци, така че след днешното решение на нашия парламент въпросите остават.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес