Галъп: 47,3% от българите одобряват изцяло машинното гласуване, 48,9% са против
Запознати с предвидения механизъм, 47,3% одобряват, но 48,9% не одобряват. Останалите се колебаят, показват данните от проучване на „Галъп”.
Най-боязливо реагират по-възрастните. В групата 65-74-годишните, например, неодобрението е на 60%. Ясно личат и партийните пристрастия – повечето електорати одобряват, с изключение на този на ГЕРБ. Електоратът на БСП пък е разделен в мненията си. Вероятно част от възрастните хора се чувстват несигурно, но пък друга част от социалистите споделят официалната позиция на ръководството на БСП.
Въпросът коя партия би увеличила гласовете си на новите избори, най-голямо е натрупването именно при „Има такъв народ“ – в 34,8% от всички отговори е посочена тази партия. Респондентите са давали повече от един отговор. Тук отговорите често са мотивирани с пристрастията, затова и на второ място с 30,6% от отговорите излиза ГЕРБ. Според 13,7% от запитаните пък ДБ ще увеличава гласове на новите избори. 12,6% казват БСП и това вероятно се дължи и на факта, че част от привържениците на БСП в по-високите възрастови групи не успяха да гласуват заради опасността от коронавируса. Като цяло, очакванията за ръстове са по-големи по отношение на новоналагащите се формации.
69,9% не одобряват поведението на Слави Трифонов след изборите на 4 април. Причината явно е това, че не беше направен опит за съставяне на правителство. 18,6% го одобряват, а останалите не могат да отговорят. И тук, става дума за очаквана партийна картина на отговорите: одобряващи Слави Трифонов са главно привържениците на формацията му и малка част от привържениците на ДБ и на ИСМВ. Закономерно, БСП в голямата си част не одобрява. Същото важи в още по-голяма степен за ГЕРБ.
Попитани в телефонен сондаж дали, според тях, са верни твърденията, че ГЕРБ и Борисов са рекетирали бизнеси, 54,3% от всички респонденти казват „да“, а 23,2% от тях казват „не“. 22,5% от запитаните се колебаят. По този въпрос, очаквано, привържениците на ГЕРБ, се изказват отрицателно, за разлика от привържениците на различните опоненти на ГЕРБ и дистанцираните от политиката.
Бяха сондирани и мненията по идеята на Красимир Каракачанов за обединение и „крачка встрани“ на лидерите на националистическите партии. Очаквано, мнозинството не може да отговори – защото е далеч от този сектор. Останалите се разпределят така: 25% одобряват, а 15% не одобряват.
Още от ПОЛИТИКА:
Кирил Петков се срещна с Карън Донфрид, обсъдиха общите енергийни проекти
Делян Добрев: Мерките на правителството ще увеличат инфлацията
Искрен Арабаджиев: Мерките срещу инфлацията показват, че правителството работи
Правителството реши: Украински бежанци ще бъдат настанявани в държавни бази
Сандов и шефът на ТЕЦ "Марица" 3 дискутираха състоянието на измервателната станция в Димитровград
Европейските делегирани прокурори да се обособят в самостоятелна структура
Правителството закри Държавното предприятие „Държавна петролна компания”
Цвета Караянчева: Народното събрание осъмна с тежки метални врати - почти като затвор
Правителството предлага създаването на структура за европейските делегирани прокурори у нас
„Галъп”: ГЕРБ и ПП с изравнена подкрепа, партията на Янев влиза в НС
Редактор:
Георги Петров
Етикети: Галъп машинно гласуване