Министрите си дадоха 2 седмици за план за бежанската криза

17960
Министрите си дадоха 2 седмици за план за бежанската криза
Снимка: БГНЕС

Две седмици срок си дадоха ресорните министри, за да представят план за действие за охрана на границите и справяне с бежанския натиск след днешната си извънредна среща по темата. В работното съвещание участваха вицепремиерът Меглена Кунева и министрите: на вътрешните работи Веселин Вучков, на отбраната Николай Ненчев, на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на земеделието и храните Десислава Танева. Заседанието е второ след свиканата при премиера Бойко Борисов среща в последния работен ден на 2014 година, предаде Стандарт нюз.

Днес беше взето решение за съставянето на две междуведомствени работни групи – по правни и по логистични въпроси. Те ще се срещнат утре, за да обсъдят в подробности както строежа на техническото съоръжение по границата, така и помощта, която Министерството на отбраната може да окаже с техника и логистика за охрана на границата.

Георги Тошев пред Actualno.com: Трябва да погледнем бежанците с други очи

"Лошите очи" са от незнание и непознаване на съдбите на бежанците, допълва известният телевизионен водещ и журналист В края на миналат...

Допълнителна среща ще има и между Министерството на земеделието и храните и Министерството на вътрешните работи за изграждането на 110 км чакълирани пътища в граничните зони, които попадат в горския фонд и могат да бъдат изградени от МЗХ.

На срещата беше обсъден и въпросът с евентуалното връщане от други европейски страни на лица, получили или търсещи закрила, които са регистрирани в България, но са били засечени от властите в други държави в ЕС. На влизане в България като първа страна в ЕС бежанците биват регистрирани от гранична полиция, а потърсилите закрила се въвеждат в европейската система за пръстови отпечатъци Евродак. Според Дъблинския регламент, ако те бъдат заловени в други страни на ЕС за тях се изпращат запитвания към първата страна на регистрация.

През 2014 г. е имало общо 7851 запитвания от над 20 страни в ЕС за такива лица, като 6873 са за връщането им. България е дала 3613 положителни отговора според Дъблинския регламент.

Вицепремиерът Меглена Кунева подчерта, че тези становища не означават автоматично връщане на лицата, но страната трябва да е подготвена. Въпреки големия брой запитвания, за миналата година са върнати в България едва 180 души. В тази връзка, а и заради възможността от увеличаване на миграционния поток през пролетта, Министерството на отбраната ще представи списък от сгради, които да бъдат трансформирани в центрове за настаняване на чужденци. Кунева изтъкна, че интеграцията на лицата, получили закрила, е от изключителна важност, за да не се допусне тяхното вливане в сивата икономика на страната.

ЕС ни връща 7500 бежанци

Три държави от Европейския съюз напират да ни върнат 7500 бежанци, регистрирани или получили статут у нас, но избягали на Запад. Герма...

България, заедно с останалите страни от Южна Европа, настоява за равно споделяне на отговорността в ЕС, за да не пада тежестта от приема на бежанци само върху южните страни. Това е общ европейски проблем, трябва общо решение, подчерта Кунева.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика