Чаят е напитка с хилядолетна история, затова около нея са създадени много митове. Експерти отговориха на следните няколко въпроса: Каква е оптималната температура за запарване на чай? Грешка ли е да го варим? Има ли прах в пакетчетата чай? Вреден ли е допълнително ароматизираният ча?
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 9 май /валутен калкулатор/
Още: Тази кухненска съставка премахва веднага петна от трева
Краткият отговор на тези въпроси е – всичко зависи от сорта и качеството на чая. По-добре е някои видове чай да се приготвят с леко затоплена вода (до 70 градуса), за да се получи деликатна леко сладка напитка. Прекалено горещият може да го направи тръпчив и горчив, обяснява Юлия Малишева, водеща на чаени срещи в Института Конфуций към Руския държавен университет.
Денис Ковешников, съосновател на клуба "Чаена работилница", също посочва, че правилото не е строго. Но има и тънкости по отношение на колекционерските сортове.
"Древният "Чаен канон" препоръчва кипене на водата, който китайците наричат "звукът на вятъра в боровете". Тази температура на водата е около 90-95 градуса", казва експертът.
Още: 3 ферментирали напитки, които помагат за отслабване
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 8 май /валутен калкулатор/
Андрей Шипулин, автор на проекта "Чай 108", смята, че "оптималната температура може да се избере по емпиричен път". Според него е по-добре зеленият чай да се запарва при 85-90 градуса, черният чай - при 95-100 (подходящ и за ароматизираните видове), а улонгът - при 100. По принцип колкото по-нежен и млад е чаят, толкова по-ниска е температурата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е мозъчна мъгла - симптоми и причини
Още: Какво НЕ трябва да готвите в тиган с незалепващо покритие
Изобретяването на торбичката за чай се приписва на търговеца Томас Съливан. През 1904 г. той изпраща на клиентите си мостри от новите чаени сортове, които продава като опакова листата в копринени торбички. Клиентите решили, че това е начинът за приготвяне на напитката.
При избора на чай трябва да се обърне внимание на качеството на суровината и на производителя. "Има марки, които произвеждат сашета от по-висок клас", отбелязва Шипулин. Обикновено те са копринени и съдържат квалитетен чай.
Черният, зеленият, улонг, белият и червеният чай се произвеждат от едно и също растение - дървото Camelia sinensis. Единствената разлика е в обработката на листата му.
Още: Мача или зелен чай: Кое е по-полезно и какви са разликите
Още: Това упражнение намалява холестерола и подобрява кръвообращението