А ако този път Сърбия върне Цветан Василев?

21290
А ако този път Сърбия върне Цветан Василев?
Снимка: БГНЕС

Твърде много хора в България се страхуват от екстрадицията на Цветан Василев - главния обвиняем в делото по аферата "КТБ". Но ето, че сега шансовете Сърбия да го върне изглеждат по-големи. Коментар на журналиста Емилия Милчева за Deutsche Welle.

Вече шест години бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев живее в Сърбия. Той избяга там само десет дни преди да бъде пусната международна заповед за арестуването му. Още от 2014 насам България настоява за екстрадирането на Василев. Висшият съд на Сърбия вече два пъти е одобрявал искането за екстрадиция, но Апелативният съд връщаше делото. Ето, че в края на септември Висшият съд в Белград за трети път разреши екстрадицията на банкера - с аргумента, че всички законови предпоставки са изпълнени. И днес шансовете Белград да го върне принудително изглеждат по-големи.

Цветан Василев е главният обвиняем в мегаделото за аферата "КТБ" - рухването на четвъртата по големина банка в България. Обвинен е от прокуратурата в 146 престъпления като ръководител на престъпна група, отговорна за присвояването на 2.559 млрд. лева (1.308 млрд. евро) от КТБ и други 205.9 млн. лева (близо 105.3 млн. евро) от главната ѝ каса. Ако Василев бъде върнат в България, той ще се изправи директно пред съда, тъй като делото вече е започнало.

Последната дума - на Вучич?

Цветан Василев ще обжалва екстрадицията си

Цветан Василев все още не е получил решението на Висшия съд в Белград за екстрадицията, съобщи пред БНТ адвокатът му Константин Симеоно...

Сегашното решение на Сръбския висш съд може да се обжалва пред Апелативния съд в Белград в тридневен срок след предаването му в писмен вид. Адвокатите на Василев вече съобщиха, че ще го направят. Ако апелативните магистрати потвърдят решението на Висшия съд, последната дума за екстрадицията ще има Сръбското министерство на правосъдието - в съответствие с разпоредбата на член 31 от Закона за международната правна помощ по наказателни дела.

Досега не се е налагало произнасяне на сръбския министър на правосъдието, тъй като Апелативният съд връщаше делото с едни и същи обяснения за нарушения на наказателния процес. Но ако този път потвърди решението на Върховния съд, не е ясно кой министър на правосъдието ще се произнася - сегашният или друг. Защото в Белград предстои формиране на ново правителство - крайният срок за гласуването му изтича на 3 ноември. Може и да е настоящата министърка на правосъдието в кабинета в оставка Нела Кубурович. Тя е представител на Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич, спечелила изборите през юни с впечатляващо мнозинство. Предвид авторитарното управление на Вучич обаче няма съмнение, че който и да е министърът, решението ще диктува президентът.

Какво се случва в Сърбия?

През 2014 година, когато рухна КТБ, Белград започна преговорите за членство в Европейския съюз. Тогава президент на Сърбия беше Томислав Николич (май 2012 - май 2017). Сръбски медии разкриха, че българският банкер дарил на фондацията на съпругата му Драгица Николич 1.2 милиона динара (около 9638 евро по днешен курс). Николич потвърди за дарението, уточнявайки, че е направено преди искането за екстрадиция през 2014 година. Според изявление на банкера обаче дарението не е лично, а на ръководството на приватизираната от него фабрика за стъкло в Парачин и е от 2015, когато наводнения нанесоха големи щети на Сърбия. Факт е обаче, че и двете искания за екстрадиция, отклонени от Апелативния съд, са в мандата на бившия сръбски ултранационалист.

Сегашното решение за екстрадиция идва след като Сръбският висш съд разпореди проверка на искането на София - и то на третия ден след писмото, изпратено от българския главен прокурор Иван Гешев до генералния секретариат на Съвета на Европа и до Европейския комитет по проблемите на престъпността. През февруари той ги информира за трудностите при екстрадицията на Василев, а копия получиха и председателите на Европарламента и на ЕК с оглед на "бъдещата оценка относно готовността на Сърбия като кандидат за членство в ЕС и принципа на върховенството на закона в съдебните производства". През 2016 и предшественикът на Гешев - Сотир Цацаров, се обърна с писмо към европейските институции за същото, но тогава последствия нямаше.

Приближен до Цветан Василев адвокат е с гаранция от 150 000 лева

150 000 лева гаранция - това е окончателното решение на Апелативния специализиран наказателен съд по делото срещу един от приближените ...

Вече и сръбската опозиция на няколко пъти призова за това Цветан Василев да бъде върнат в България, припомняйки как е приватизирал стъкларската фабрика в Парачин - вече във фалит. Отправени бяха и публични обвинения към управляващите, че му осигуряват политически протекции. Българският банкер стана все по-видим за сръбските политици и институции в контекста на сигнали от Брюксел, че няма да бъде толерирано дългото забавяне на екстрадицията му.

Твърде много хора се страхуват от екстрадицията му

Ако Белград го върне, главният прокурор Иван Гешев ще си припише заслугите - в негов мандат е, след негово настояване, при това в момент, в който трети месец протестиращи искат оставката му заедно с тази на премиера Борисов. Гешев дори беше заявил, че Русия пазела Василев, изтълкувано от адвоката на банкера Христо Ботев, че "Гешев иска да се покаже пред американците".

Твърде много хора в България се страхуват от екстрадицията на Цветан Василев. Ако Белград я разреши, по-добре банкерът да говори в аванс.

* Със съкращения. Целия анализ четете тук.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Никола Минчев: Нямам охрана, но и в момента ползвам транспорт на НСО

Стана ясна цената на бюлетините за изборите на 9 юни

"Война с медиите" и дело-шамар: Спор между депутат от ГЕРБ и АЕЖ-България

България е "за" свикване на Среща на върха за мир в Украйна

Проблемите пред Източния фланг на НАТО, ако има война в Европа: Говори адм. Ефтимов

Първан Симеонов: Борейки се с Путин, не бива да заприличваме на него

По повод 24 май: Румен Радев се среща с папата

Радев след катастрофата с Кирил Петков: Никога не казвам на моите шофьори да карат по-бързо

Вътрешният министър обясни защо Кирил Петков се охранява от НСО

Парламентът ще заседава извънредно във вторник

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика