Скоро: Лунни къщи

03 февруари 2013, 09:37 часа • 21468 | прочитания

Архитектите от компания Фостърс енд партнърс огласиха идеята си за създаване на постройки на Луната, като материалите за сградите ще бъдат добивани от наличните изкопаеми на повърхността на земния спътник, предаде Би Би Си, цитиран от БГНЕС.

Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време

Още: Съдебната система процъфтява - финансово

Идеята звучи като научна фантастика – надуваема структура бива транспортирана на Луната, където 3D принтери, командвани от роботи, създават панели, с които сградата бива покривана като с черупка.

Технологията на 3D принтерите се състои в това да създава твърди триизмерни обекти от дигитално заложен образ в устройството чрез наслагване на тънки нишки от градивен материал. Фостърс енд партнърс предлагат лунната къща да се издигне на южния полюс на спътника на земята. Първоначално тя ще осигурява удобства за живот на четирима души, но е проектирана така, че да могат да й се правят и пристройки.

Принтерите ще използват като суровина реголит.

Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред

Още: Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?

През 2010 г. екип от Вашингтонския университет откри, че изкуствения реголит съдържа силиций, калций, желязо и магнезиев оксид може да бъде използван за създаването на твърди тела от 3D принтери.

Последните планове за градеж на Луната са резултат от сътрудничеството на множество организации, вкл. Европейската космическа агенция.

Още: Първи Парад на победата с памперси: Шест дни до развръзката

Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите

Миналата седмица американската компания Дийп спейс индъстрийс (DSI) огласи плановете си за използване на полезни изкопаеми от астероиди, за което разработва уникален 3D принтер, наречен MicroGravity Foundry, който да бъде изпращан "на обекта". Те се надяват да бъдат готови с проекта до 2020 г.

Дело на Фостърс енд партнърс са сгради като стадионът Уембли, Световният търговски център в Ню Йорк и летището в Пекин.

Редактор: Десислава Ушатова

Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование

Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес