Китайски учени предупредиха, че плановете в страната да бъдат заравнени планини, за да се освободят терени за строителство, могат да причинят огромни проблеми в околната среда, съобщи Би Би Си, цитиран от БТА.
Още: Пакистанският премиер: Спечелихме войната с Индия, всички спорни въпроси ще бъдат решени
Още: "Мирът" между Индия и Пакистан 4 часа по-късно: Взрив след взрив (ВИДЕО)
Заравняването на десетки планини вече е предизвикало замърсяване на въздуха и водите, ерозия на почвата, наводнения, предупреждават учени от университета в Сиян в сп. "Нейчър".
Последиците според специалистите са непредвидими, защото това досега не е правено.
Китайските градове се разрастват много бързо и заравняването на терена се смята за начин за осигуряване на строителна площ. В градове като Чунцин, Ичан, Ланчжоу са премахнати десетки хълмове. С изгребаната почва и скали след това се запълват долини. Така са получени стотици квадратни километра равен терен. Мащабът на тези дейности е безпрецедентен в света.
Още: Индия и Пакистан спират военните действия: Потвърждение и от Тръмп (ВИДЕО)
Още: Ядреният арсенал в готовност: Пакистан със старт на мащабна военна операция срещу Индия (ВИДЕО)
Учените предупреждават, че при превръщането на хълмовете в равнини в атмосферата се изхвърля прах, замърсяват се водите, започват свлачища и наводнения, поставят се в опасност растения и животни. Заравнената земя не е и безопасна за строителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Голяма верига заведения започна да съди хора заради бойкоти
Екипът призовава китайските власти да работят с национални и чуждестранни експерти за по-добра оценка на рисковете, преди да продължат тази практика.