Богатите руснаци все по-често наемат бавачки китайки. Те са заели второто място след англоговорящите в семействата на руския елит, сочат данните на "Ню Йорк Таймс". Изданието се позовава на Валентин Гогол, основател на компанията "English Nanny", която предоставя бавачки.
В интервю за вестника Гогол казва, че с всички сили се старае да удовлетвори постоянно увеличаващото се търсене на китайски бавачки, а заплатите им стигат 5000 долара месечно. По думите на Гогол, клиентите на "English Nanny" вече смятат китайския за втори чужд език, допълващ английския.
Китаизацията на Русия
Още: Пореден отчаян ход: В Русия изчезнаха препаратите за спешна контрацепция
Това е само един от аспектите на продължаващата китаизация на Русия, подчертава американското издание. То се спира и на значително нарасналото търсене на изучаването на мандарин сред руските студенти и ученици, техния интерес към обучение в Китай, както и на ръста на популярността на китайската култура и продукти - особено автомобилите. Само миналата година в Русия са продадени над 900 000 китайски коли (по официални данни), за сравнение през 2021 година те са били около 115 000.
19-годишната Альона Иевская казва пред вестника, че е избрала да изучава езика в Московския университет, където е студентка първа година, защото вярва, че Китай е във възход и перспективите ѝ ще бъдат по-добри, ако владее езика. Много московски университети вече предлагат подобни курсове, допълва изданието.
"В страната, която до неотдавна се кланяше на всичко западно, се случи нещо удивително - Китай стана желан и моден за руснаците", констатира "Ню Йорк Таймс".
Как руснаците откриха Китай
Още: Скандалните сделки, които пълнят военната каса на Русия
Резкият ръст на интереса към Китай се наблюдава през последните три години на фона на войната на Русия срещу Украйна и на нейното политическо сближаване с Пекин, отбелязва още изданието.
"Последните три години позволиха на руснаците да видят Изтока в съвсем нова светлина - не като екзотична алтернатива на Европа, а като основна посока за бизнес, туризъм и проучвания", казва Кирил Бабаев, ръководител на Института за Китай и съвременна Азия към Руската академия на науките. "Руският народ следи тази тенденция с толкова голям интерес, сякаш току-що е открил друга планета", допълва той.
Снимка: Getty images
След руската инвазия в Украйна Китай се превърна в най-добрия приятел на Кремъл в публичното пространство, въпреки че някои руски служители запазват дълбоко подозрение към намеренията на Пекин. Той оказва дипломатическа подкрепа и купува руски нефт и газ. Китай също така е помогнал да се заменят западните потребителски стоки, които руснаците не могат да купуват заради санкциите.
Още: Китай обяви създаването на оръжие, което прекъсва електрозахранването (ВИДЕО)
От внучката на Путин до рецептите на Си
Преди време руският президент Владимир Путин спомена, че внучката му знае китайски. "Когато говорех за това, че някои мои близки учат китайски, имах предвид и внучката си, която има възпитателка от Пекин, с която свободно говори китайски", цитира думите на Путин "The Moskow Times".
А американското издание допълва картинката с информацията, че московското метро е пуснало червен влак с китайски мотиви и е превело картата си на китайски. По билбордовете и държавната телевизия в града могат да се видят "любимите фрази" на Си Дзинпин (като например "Вкусната супа се приготвя чрез комбиниране на различни съставки"), а китайски ресторанти вече има в цяла Русия.