Черният хляб се наложи все повече в менюто на хората, които се хранят здравословно. Редица скорошни изследвания показват неговите ползи за здравето и талията ни. Качественият черен хляб, който се прави от ръжено брашно, съдържа минерали, фибри, витамини от група В-комплекс, витамин Е. Смята се, че той е по-полезен за сърцето, храносмилателната система и мозъка.
Още: Какъв църковен празник е на 7 юли, какво НЕ трябва да се прави
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 юли /валутен калкулатор/
На пазара се срещат всякакви вариации на черен и пълнозърнест хляб, като те могат да са допълнително обогатени с полезни вещества. Общото при тях е по-тъмният цвят. Доколко обаче можем да сме сигурни, че всеки хляб, който се предлага за „черен“, всъщност е полезен?
Оказва се, че някои търговци прибягват до трикове при приготвянето на хляб от бяло пшенично брашно и така го представят в търговската верига за по-здравословен.
Запознати с тези порочни практики твърдят, че производителите могат да използват карамел, кафе и дори какао, за да придадат на най-обикновен хляб от бяло пшенично брашно вид на здравословен черен хляб. Благодарение на средствата за боядисване крайният продукт става тъмен и трудно различим от останалите ръжени хлябове. Ето защо потребителите трябва да са изключително внимателни в избора на хляб.
Още: Кой е най-големият нестоличен град в Европа?
Желателно е при закупуване да се обърне внимание на етикета на стоката. Истинският ръжен хляб е с висок процент ръж. Такъв продукт на мирис и вкус също се различава отчетливо от обикновения бял хляб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Структурата на двата хляба също е различна. Белият хляб е по-мек, обемен и разтеглив. Докато качественият ръжен хляб се рони по-лесно и стои по-твърд на пипане.
Има един много лесен трик, с който да разберете дали производителите ви представят най-обикновено бял хляб за черен такъв.
Вземете късче от средата на тестеното изделие и го пуснете в чашка с малко вода. Изчакате 30 минути и проверете какво се е случило в съда. Ако хлябът е избледнял, а водата се е оцветила – нещата са ясни. Това е некачествен продукт с оцветители, който не ви съветваме да купувате повече.
Още: Как да изберем"правилния" за нас етаж в един блок?
Още: Змия в двора – зла поличба или символ на благоденствие?
Друг признак за качеството на стоката е и нейната цена. Не ви гарантираме, че храни със съмнително ниска цена отговарят на критериите за качество.
А ако на вас вече ви е дошло до гуша некачествени стоки, винаги можете да си приготвите домашен многозърнест хляб. Той може и да не е с най-търговския вид, но поне ще е със сигурен произход и без опасни консерванти, бои и стабилизатори. Съветваме ви също така да го направите без мая, за да е още по-полезен за здравето ви.